فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران و دارای مجوز رسمی از وزارت ارشاد در زمینه اطلاع رسانی بازار بورس کشور به شماره 90/27556 میباشد

تحليل بنيادي صنعت و معدن

  • شنبه, 31 فروردين 1392
  • نوشته شده توسط  واحد تحلیل و بررسی

سرمايه‌گذاري صنعت و معدن از واحدهاي تابعه بانك صنعت و معدن مي‌باشد كه فعاليت خود را عمدتا در سرمايه‌گذاري غيرمديريتي در سهام شركت‌هاي بورسي و خارج بورسي متمركز كرده است. به دليل همين نوع فعاليت، مطابق ديدگاه تئوريك بايد از روش محاسبه NAV به ارزش‌‌‌گذاري سهام آن پرداخت. به اين منظور لازم است ارزش روز سرمایه‌گذاری‌های انجام شده کشف شود. سرفصل سرمایه‌گذاری‌ها در ترازنامه از دو بخش کوتاه‌مدت و بلند‌مدت تشکیل می‌شود. اغلب شرکت‌های سرمایه‌گذاری در بورس تهران، سرمایه‌گذاری‌های سریع‌المعامله (کوتاه‌مدت) خود را به روش «اقل بهای تمام شده و خالص ارزش فروش» در صورت‌های مالی منعکس می‌کنند. بر اين اساس، مجموع سرمایه‌گذاری‌هاي شركت در ترازنامه به ارزش بهای تمام شده یا ارزش بازار (هر کدام کمتر است) ثبت خواهد شد. همچنین سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت نیز مطابق استاندارد‌های حسابداری، به بهای تمام شده پس از اخذ ذخیره کاهش ارزش (در صورت نياز) منعکس می‌شوند. بدين ترتيب به منظور کشف

 

 

 

NAV سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری لازم است ابتدا سرمایه‌گذاری‌های شرکت را ارزش‌گذاری کنیم و سپس این رقم را با بهای تمام شده مندرج در ترازنامه مقایسه كنيم و در صورتی که ارزش بازار متفاوت از بهای تمام شده باشد، ‌این «تغيير ارزش نسبت به بهای تمام شده» باید در محاسبه خالص ارزش دارایی‌ها در نظر‌گرفته شود؛ زیرا در حقیقت این تغيير ارزش، در بخش دارایی‌هاي ترازنامه پنهان مانده است. بنابراین، خالص ارزش دارایی‌ها از حاصل جمع حقوق صاحبان سهام و تغيير ارزش سرمایه‌گذاری‌ها نسبت به بهاي تمام شده به دست مي‌آيد. در جدول زير جزئيات محاسبه NAV براي شركت سرمايه‌گذاري صنعت و معدن بر اساس آخرين صورت‌‌‌‌هاي مالي و نيز آخرين وضعيت سبد سرمايه‌گذاري‌ها (مورخ 30 اسفند 91) را مشاهده مي‌‌‌‌كنيد. در خصوص ارقام جدول و آخرين وضعيت شركت بايد به چند نكته توجه داشت:
1- در اين جدول، كاهش ارزش بازار سرمايه‌گذاري‌هاي بورسي از آخرين گزارش وضعيت پرتفوليو (منتهي به 30 اسفند 91) استخراج شده است. همچنين رقم انباشته ذخيره كاهش سرمايه‌گذاري‌ها با استفاده از صورت‌هاي مالي سه ماهه حسابرسي شده (منتهي به 30 آذر 91) درج شده است. بايد توجه داشت ذخيره كاهش مزبور در گزارش‌هاي پرتفوليوي شركت از بهاي تمام شده سرمايه‌گذاري‌هاي بورسي كسر نشده و به همين دليل بايد رقم آن را در محاسبات به خالص ارزش دارايي‌ها افزود.
2- بر اساس محاسبات ارائه شده در جدول، سهام «وصنعت» در بازار در شرايط فعلي 36 درصد كمتر از ارزش ذاتي معامله مي‌شود به طوري كه قيمت روز سهم برابر با 64 درصد از NAV محاسبه شده است. از اين منظر، صنعت و معدن در بين شركت‌هاي سرمايه‌‌‌گذاري در رتبه پايين‌تري قرار مي‌گيرد؛ به اين معنا كه فاصله قيمت از NAV نسبت به اكثريت ‌گروه بيشتر است. يادآور مي‌شود ميانگين نسبت P/NAV شركت‌هاي سرمايه‌گذاري در بورس تهران در حال حاضر در محدوده 75/0 قرار دارد. بنابراين مي‌توان گفت سهام «وصنعت» در مقايسه با رقبا در قيمت كمتري نسبت به ارزش واقعي معامله مي‌شود.
3- مطالعه صورت‌‌‌‌هاي مالي سالانه «وصنعت» نشان مي‌‌‌‌دهد كه ارزش بازار سرمايه‌‌‌گذاري‌‌‌‌هاي كوتاه‌مدت و بلند‌مدت نسبت به بهاي تمام شده در دوره‌هاي قبل با كاهش رو‌به‌رو شده و همين موضوع شركت را با مساله اخذ ذخيره كاهش‌‌‌‌هاي سنگين مواجه كرده است (در مجموع 75‌ميليارد‌تومان در بخش بورسي). با اين حال پس از اخذ ذخيره‌هاي لازم و شناسايي هزينه‌هاي مزبور، اكنون شركت در مورد سرمايه‌‌‌گذاري‌‌‌‌هاي كوتاه‌مدت بورسی (سريع‌المعامله) و سرمايه‌گذاري‌هاي بلند‌مدت (عمدتا 18 درصد سهام ليزينگ صنعت و معدن) با هيچ گونه كسري ذخيره مواجه نيست.
4- از ابتداي سال مالي جاري (30 آذر 91) فعاليت «وصنعت» و شركت‌هاي زيرمجموعه در بازار با تغييراتي مواجه شده است. در اين راستا، رشد قيمت سهام زيرمجموعه (به وي‍ژه آتيه دماوند و ليزينگ صنعت و معدن) در كنار افزايش چشمگير فعاليت خريد و فروش در سبد سهام «وصنعت» به چشم مي‌خورد. بر اين اساس، بيش از 150 ميليارد تومان خريد و فروش سهام تنها در فصل زمستان سال گذشته توسط شركت انجام شده كه اين عمليات به كسب سود خالصي معادل 18 ميليارد تومان انجاميده است. در عين حال در راستاي فروش سرمايه‌گذاري‌هاي كم بازده، 42 درصد از سهام پارس سوييچ نيز به صورت بلوكي در زمستان گذشته به فروش رسيده است. تداوم اجراي اين استراتژي جديد در كنار افزايش قيمت سهام سيماني (كه 15 درصد ارزش روز سبد سرمايه‌گذاري‌ها با محوريت سيمان فارس و خوزستان را تشكيل مي‌دهد) براي سهامداران «وصنعت» مثبت تلقي مي‌شود. البته با توجه به زمان بر بودن تغييرات، بايد به انتظار تحولات آتي در خصوص نحوه اجراي اين استراتژي جديد (واگذاري برخي سرمايه‌‌‌گذاري‌‌‌‌هاي كم‌بازده و نيز افزايش ارزش سهام زيرمجموعه به منظور بازگشت ذخيره كاهش ارزش و رشد سودآوري) بمانيم. شايان ذكر است شركت در سه ماه سپري شده از سال مالي (منتهي به 30 آذر 92) 118 ريال سود خالص به ازاي هر سهم تحصيل كرده است كه اين عملكرد فصلي نويد كسب سود خالصي بيش از دوره مشابه قبلي (308 ريال) در سال مالي جاري را مي‌دهد.
این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید

 


1342 بازدید
رای دادن به این مورد
( 0 رای )
منتشر شده در تحلیل بنیادی
کد خبر: 2240

گزارشات پر بازدید