فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران و دارای مجوز رسمی از وزارت ارشاد در زمینه اطلاع رسانی بازار بورس کشور به شماره 90/27556 میباشد

تحلیل بنیادی سرمایه‌گذاری شاهد

  • شنبه, 07 ارديبهشت 1392
  • نوشته شده توسط  واحد نشر و خبر

سعید سعادتیان*
شرکت سرمايه‌گذاري شاهد براساس پيشنهاد رياست وقت بنياد شهيد و امور ايثارگران با سرمايه اعطايي 10 ميليون تومان در سال 1363 تاسيس شد و در سال 1364به صورت شركت سهامي خاص و مطابق با قانون تجارت، فعاليت خود را آغاز كرد و بعدها در سال 1384 با سرمایه 41 میلیارد تومان، به بازار سرمایه کشور پیوست. پس از چندين مرحله افزايش سرمايه که تا پایان سال مالی گذشته نیز ادامه یافت، سرمایه این شرکت به 7/180 میلیارد تومان رسید.

 

 

این شرکت دارای پنج زیرمجموعه اصلی شرکت عمران و توسعه شاهد، فعال در زمینه ساختمان، املاک و مستغلات، شرکت هرمز انرژی، فعال در زمینه سوخت و انرژی، شرکت سرمایه‌گذاری سعدی با فعالیت تخصصی سرمایه‌گذاری، شرکت بازرگانی شاهد و شرکت خدمات مالی و مدیریت شاهد می‌باشد و در طول دوره فعالیت خود، توانسته است تقریبا در کلیه زمینه‌های اقتصادی سودآور در گستره‌ای به وسعت کشور و فراتر از آن در سطح ‌بین‌المللی به کسب و کار و سودآوری بپردازد و به‌رغم آنکه در گذشته به عنوان شرکتی فعال در زمینه مستغلات شناخته می‌شود، موفق شده است در همه زمینه‌ها، کارنامه قابل قبولی داشته باشد. همچنین به گواهی اداره آمار و اطلاعات بازار شركت بورس اوراق بهادار تهران به عنوان يكي از 50 شركت فعال‌تر در سه ماهه سوم سال 91 معرفی گردید. شاهد با سهام شناور 24 درصد و حجم معاملات قابل قبول یکی از سهام نقدشونده بازار به حساب می‌آید که تقریبا در تمام روزهای کاری سال دارای معامله می‌باشد. بر‌اساس اطلاعات تارنمای رسمی شرکت برخی از مهم‌ترین پروژه‌های در حال اجرای شرکت اصلی یا زیرمجموعه‌های آن عبارتند ازمجتمع تجاري – اداري برج البرز ميرداماد تهران، مجتمع اقامتي و گردشگري چمستان – بهدشت، توسعه پاركينگ طبقاتي و مجتمع تجاري انديشه، مجموعه تجاري، اداري و برج‌هاي مسكوني وردآورد، مجموعه تجاري، اداري و برج‌هاي مسكوني وردآورد، مركز شهري در اراضي ملارد، باغشهر در اراضي ملارد، ترمينال ضبط و فرآوري پسته، ساختمان اداري – مسكوني ايرانشهر، برج 12 طبقه واقع در شهر اهواز، پروژه 73 هكتاري اقامتي گردشگري منطقه آزاد ارس جلفا، دروازه جديد وكيل آباد مشهد، گسترش فروشگاه‌هاي آزاد در مبادي ورودي و خروجي، توسعه واردات كالاهاي اساسي، ايجاد مخازن بزرگ ذخيره مواد نفتي، گسترش امكانات حمل‌و‌نقل ريلي، جاده‌اي و دريايي، بسط و توسعه عمليات سوآپ فرآورده‌هاي نفتي، مشاركت در ايجاد و راه‌اندازي پالايشگاه ميعانات گازي در منطقه پارس جنوبي، انجام عمليات فراساحلي و ارائه خدمات دريايي. از آخرین اقداماتی که این شرکت در جهت انجام ماموریت ذاتی خود در خدمت به خانواده‌های معزز شهدا انجام داد تقدیم سهام این شرکت ازطریق تسهیلات به
پانزده هزار نفر از همسران شهیدان، جانبازان و ایثارگران کشور بود که مصادف با سالگشت تاسیس این شرکت در 22اسفند سال گذشته انجام گردید. از آنجا که شرکت سرمایه‌گذاری شاهد را تنها با نسبت درآمدی نمی توان تحلیل نمود و استفاده از روش تنزیل جریان‌های نقدی یا ارزش جایگزینی با توجه به حجم فعالیت‌های شرکت امکان‌پذیر نمی باشد، می‌توان با محاسبه خالص ارزش دارایی‌های آن به برآوردی از ارزش دارایی‌های این شرکت اقدام نمود.در محاسبات و ارقام جداول زیر و وضعیت شرکت باید به چند نکته توجه داشت:
1. فعالیت شرکت به‌رغم تنوع و قابلیت‌های گسترده براساس صورت‌های مالی، عمدتا در زمینه مستغلات قابل رصد و پیگیری است و نبود زیرمجموعه‌های غیرساختمانی این هلدینگ بزرگ در بورس، بررسی وضعیت سودآوری آنها را از طریق گزارش‌های کدال و بازار سرمایه دشوار می‌نماید. بنابراین در این محاسبات تغییر ارزش دارایی ناشی از سودآوری این گونه فعالیت‌ها لحاظ نشده است.
2. رقم حقوق صاحبان سهام از آخرین صورت‌هاي مالي حسابرسي شده شركت اصلي (6ماهه منتهي به 31 خرداد 92) به دست آمده است. همچنین در این جدول، بهای تمام شده پروژه‌ها، براساس آخرین
پیش‌بینی حسابرسی شده درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 31 خردادماه 1392 و برآوردهای قیمتی موجود در آن، استخراج شده است که با توجه به لحاظ قیمت‌های تاریخی برای بسیاری پروژه‌ها و همچنین توجه به این نکته که در این روش، ارزش افزوده ناشی از اجرای پروژه‌های آتی و تنزیل ریالی آنها در زمان حال لحاظ نمی شود، رقم خالص ارزش دارايي‌ها از محافظه‌کاری لازم و حتی بیش از آن برخوردار خواد بود.این در حالی است که با در نظر ‌گرفتن تبديل زمين‌ها به پروژه‌هاي در دست اجرا و نيز انجام سرمايه‌گذاري‌هاي جديد و از طرفی لحاظ قیمت‌های جدید متناسب با رشد موجود طی سال گذشته در بازار مسکن، NAV محاسبه شده با افزایش قابل توجهی، مواجه مي‌شود. همچنين در صورت افزايش مجدد قيمت مسكن، حاشيه سود شرکت افزايش مي‌يابد كه اين مساله نيز به طور طبيعي در رشد خالص ارزش دارايي‌هاي شركت تاثير مهمي خواهد داشت.
3. ارزش بازار سایر سرمایه‌گذاری‌های بورسی و خارج بورسی به منظور رعایت جانب احتیاط معادل بهای تمام شده در نظر گرفته شده است. همچنین در این محاسبه افزایش ارزش دارایی شرکت فرابورسی بیمه پاسارگاد(با نماد بپاس) که شاهد دارنده 22/2 درصد آن است، براساس صورت‌های شاهد و به صورت کاملا محافظه کارانه، برابر با بهای تمام شده لحاظ شده است در حالی که آخرین قیمت این سهم در بازار 2398 می‌باشد. تنها در مورد شركت عمران و توسعه شاهد كه در فرابورس عرضه شده است كشف ارزش روز (با نرخ3136 ریال به ازاي هر سهم معادل آخرین قیمت معاملاتی) و محاسبه مابه‌التفاوت آن نسبت به بهاي تمام شده صورت گرفته است.
4. عرف معمول در مورد سهام شركت‌هاي سرمايه‌گذاري در بازار سرمایه، قیمت‌گذاری این سهام در نسبت 60 تا70 درصد ناو آنها است که این نسبت در مورد شاهد تفاوت قابل ملاحظه‌ای دارد. آنچه مسلم است، سرمایه‌گذاری که به صورت بلندمدت و با حاشیه امنیت بالا اقدام به سرمایه‌گذاری می‌کند، واقف است که ظهور علائم مثبت سیستماتیک خواهد توانست بازار سهام و قیمت سهام پرپتانسیلی مانند سرمایه‌گذاری شاهد را تا چه میزان جابه جا نماید. به اين ترتیب مقايسه خالص ارزش دارايي‌هاي محاسبه شده براي «ثشاهد» با قيمت هر سهم و نيز P/E مناسب كنوني (3/17) باعث مي‌شود كه قيمت كنوني سهام شاهد از لحاظ بنیادی در گروه سهام ارزنده با قیمت زیر ارزش ذاتي طبقه‌بندي شود. بدیهی است، کارشناسان و متخصصان بازار سرمایه می‌توانند، با استفاده از روش‌هاي ديگر، به منظور ارزش‌گذاري املاك شرکت یا با لحاظ نسبت‌های درآمدی متفاوت مي‌توان به ارقام متفاوتی در خصوص ارزش ذاتي هر سهم نیز دست يابند.
*کارشناس بازار سرمایه

1258 بازدید
رای دادن به این مورد
( 0 رای )
منتشر شده در تحلیل بنیادی
کد خبر: 2263

گزارشات پر بازدید