فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران و دارای مجوز رسمی از وزارت ارشاد در زمینه اطلاع رسانی بازار بورس کشور به شماره 90/27556 میباشد

بررسی بودجه قندی ها

  • یکشنبه, 15 ارديبهشت 1392
  • نوشته شده توسط  واحد تحلیل و بررسی

صنعت قند و شکر در بورس تهران تاریخچه‌ای پر فراز و نشیب دارد. در سال‌های پس از جنگ و به ویژه در دوران رونق بورس در میانه دهه 70، سهام این شرکت‌ها به دلیل خودکفایی در تولید و نیز افزایش تقاضای داخلی مورد توجه سرمایه‌گذاران قرار داشت. این روند با رشد واردات و تثبیت قیمت محصولات در سال‌های بعدی رو به افول گذاشت تا اینکه پس از 10 سال، به دلیل رشد چشمگیر واردات و اعمال سیاست‌های نرخ گذاری توسط دولت، این صنعت با وضعیت بحرانی در سال‌های 85 و 86 مواجه شد. در اين راستا، حدود 5/2ميليون تن شكر در سال 85 و 2/1ميليون تن هم در سال 86 وارد كشور شد. اين در حالي است كه توان توليد داخلي در محدوده 2/1ميليون تن در سال قرار دارد و مصرف سالانه نيز 2/2‌ميليون تن است. به اين ترتيب در سال 87، با كاهش حجم فروش محصولات شركت‌هاي قندي و نيز با كاهش انگيزه چغندركاران، توليد داخلي شكر به 500‌هزار تن سقوط كرد؛ در حالی که میزان واردات همچنان در سطح قابل توجه 1/1‌ميليون تن قرار داشت. با این وجود از سال 89، همزمان با آغاز سیکل جهش چشمگیر نرخ ارز، بخت با شركت‌هاي اين صنعت يار شده است؛ زيرا قيمت واردات شکر همگام با جهش ارزی دستخوش افزایش شده و تولیدکنندگان داخلی قدرت رقابت خود را بازیافته اند. يك محاسبه اوليه نشان مي‌دهد كه با احتساب هزينه حمل و سود بازرگاني، قيمت توزيع شكر وارداتي در بازار با فرض تخصیص ارز مبادله‌ای كمتر از 1400 تومان به ازاي هر كيلو نخواهد بود. از سوی دیگر، به دلیل خشكسالي ايجاد شده در سال‌ قبل، سطح زير كشت چغندر در داخل كشور كاهش یافته كه اين مساله منجر به افت تولید شکر از 14/1 میلیون تن در سال 90 به کمتر از یک میلیون تن در سال 91 شد. با این حال امید می‌رود با بهبود شرایط جوی در سال جاری، تولید شکر در سال 92 رکورد 2/1 میلیون تن را پشت سر بگذارد. چشم‌انداز مذكور باعث شده تا سهام شركت‌هاي قند و شكر در بورس تهران مورد توجه سرمايه‌گذاران قرار گرفته و با افزايش انتظارات از سودآوري آتي، شاهد رشد قيمت سهام آنها باشيم. در این راستا، اخیرا درخواست افزایش نرخ شکر از نرخ فعلی (1300 تومان در هر کیلو) به وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام شده و در دست رایزنی است. همچنین قیمت چغندر قند نیز به عنوان اصلی ترین نهاده تولید این صنعت در سال جاری با افزایش مواجه خواهد شد. برای بررسی تاثیر این دو عامل اصلی بر سودآوری شرکت‌های قندی ابتدا به جدول شماره یک توجه کنید.
در‌خصوص ارقام جدول شماره یک باید به چند نکته توجه داشت:
1- از میان 14 شرکت قندی بازار سرمایه، اکثریت آنها سال مالی منتهی به تیر یا پایان شهریور ماه دارند. به طور طبیعی شرکت‌های مزبور هنوز بودجه سال مالی آتی خود را اعلام نکرده‌اند و در حال حاضر نیز به فروش شکر با قیمت مصوب 1300 تومانی مشغولند. به همین دلیل، در جدول شماره يك شرکت‌هایی که پایان سال مالی اسفند دارند به منظور مقایسه مد نظر قرار گرفته اند.2- همان‌طور که ارقام جدول نشان می‌دهند، هر 5 شرکت مورد بحث، قیمت‌های فروش شکر در سال جاری را در محدوده 1600 تومان در نظر گرفته‌اند که افزایش 23 درصدی نسبت به نرخ‌های فعلی نشان می‌دهد. البته همان‌طور که اشاره شد، درخواست تعدیل نرخ فروش از سوی فعالان این صنعت به دولت داده شده و بر اساس اخبار غیر‌رسمی همین قیمت 1600 تومانی در هر کیلو مدنظر شرکت‌ها قرار دارد. به این ترتیب می‌توان گفت در صورت اجابت خواسته فعالان صنعت و موافقت دولت، قیمت شکر تا سطح مزبور افزایش خواهد یافت که البته تاثیر این مساله در بودجه شرکت‌های مورد بحث لحاظ شده و از این محل نمی‌توان انتظار رشد درآمدها را داشت.
به این ترتیب باید به بررسی دومین عامل تاثیر‌گذار بر سودآوری شرکت‌ها یعنی بهای تمام شده پرداخت. در شرکت‌های این صنعت بیش از دو سوم هزینه‌ها به خرید و مصرف چغندر قند اختصاص دارد. با توجه به نقش کلیدی این عامل، بررسی خود از بهای تمام شده را بر هزینه همین نهاده تولید متمرکز می‌کنیم. به این منظور به جدول شماره دو مراجعه کنید. در‌خصوص ارقام جدول دو، توجه به چند نکته حائز اهمیت است:
1- قیمت چغندر مصرفی کارخانه‌ها در سال گذشته، با لحاظ کردن تفاوت عیار چغندر و نیز احتساب هزینه حمل، به طور میانگین در محدوده 150 تومان در هر کیلو برآورد شده است. بر اساس اعلام مقامات ذی‌ربط در وزارت جهاد کشاورزی، در سال جاری قیمت پایه خرید چغندر با افزایش 22 درصدی به 165 تومان در هر کیلو می‌رسد. بر اساس ارقام جدول، 5 شرکت قندی مورد بحث که سال مالی منتهی به پایان اسفند‌ماه دارند، میزان متوسط افزایش هزینه چغندر در سال جاری را 30 درصد در نظر گرفته‌اند. به این ترتیب می‌توان گفت در این بخش احتیاط زیادی در بودجه‌ها لحاظ شده و عملکرد واقعی شرکت‌ها در معرض تعدیل مثبت از محل کاهش هزینه مواد مصرفی خواهند بود. یک برآورد اولیه نشان می‌دهد که در صورت تعدیل رشد هزینه چغندر مصرفی به 22 درصد، تعدیل مثبت سود خالص 5 شرکت مزبور به طور متوسط 25 درصد نسبت به بودجه فعلی خواهد بود. با عنایت به موارد مطروحه می‌توان گفت، تعدیل مثبت سود شرکت‌های قندی مورد بحث درمطلب حاضر نه از محل افزایش قیمت‌های فروش (که در بودجه شرکت‌ها لحاظ شده است) بلکه از محل کاهش هزینه‌ها نسبت به برآورد کنونی ممکن خواهد شد. در عین حال باید توجه داشت میانگین فعلی نسبت قیمت بر درآمد سهام این گروه در محدوده 10 واحد می‌باشد که نزدیک به دو برابر متوسط بازار سهام است. به این ترتیب می‌توان گفت هر چند شرکت‌های این صنعت در معرض تعدیل مثبت پیش‌بینی سود در سال 92 قرار دارند اما برای تداوم رونق سهام، نیازمند موافقت دولت با افزایش نرخ شکر به بیشتر از 1600 تومان در هر کیلو هستند؛ سناريويي که تحقق آن با عنایت به مقاومت‌های دولت و نیز قدرت رقابتی شکر وارداتی با دشواری‌هایی رو‌به‌رو است.
این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید

 

 

جهت دیدن عکس در اندازه بزرگتر بر روی آن راست کلیک کرده و view image  را کلیک کنید


1331 بازدید
رای دادن به این مورد
( 0 رای )
منتشر شده در تحلیل بنیادی
کد خبر: 2282

گزارشات پر بازدید