فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران و دارای مجوز رسمی از وزارت ارشاد در زمینه اطلاع رسانی بازار بورس کشور به شماره 90/27556 میباشد

تحلیل بنیادی تاپیکو

  • سه شنبه, 18 تیر 1392
  • نوشته شده توسط  واحد تحلیل و بررسی
باتوجه به عرضه 5 درصد از سهام شرکت سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین "تاپیکو" به بررسی اجمالی NAV این شرکت می پردازیم.

لازم به ذکر است کارگزاری صبا تامین عرضه یک میلیارد و 400 میلیون سهم "تاپیکو" را بر عهده دارد و این شرکت در بازار دوم عرضه خواهد شد. پیش بینی سود هر سهم "تاپیکو" برای سال 92 براساس عملکرد واقعی 9 ماهه، 562 ریال و برای سال منتهی به 93.2.31، 833 ریال خواهد بود. پورتفوي بورسي شركت نفت و گاز تامين شامل 18 شركت بورسي پالايشگاه نفت اصفهان، پتروشيمي مارون، پتروشيمي فن‌آوران، پتروشيمي اميركبير، سرمايه‌گذاري پتروشيمي، پتروشيمي اراك، «شازند»، پتروشيمي خارك، نفت ايرانول، نفت پاسارگاد، پتروشيمي آبادان، گروه صنعتي بارز، پتروشيمي شيراز، كارتن ايران، صنايع كاغذسازي كاوه، نيرو كلر، ايران ياساتاير و رابر است . شرکت نفت و گاز تامین سهامدار بیش از 51 درصد شرکت نفت پاسارگاد، پتروشیمی آبادان، گروه صنعتی بارز و صنایع کاغذ سازی کاوه است.

سهامداران عمده:


نگاهی به بدهی های شرکت:

مشاهده می گردد بیشترین بدهی ارزی متعلق به پتروشیمی امیرکبیر و به میزان 114 ميليون یورو در رابطه با خرید ماشین آلات و تجهیزات و دانش فنی و انتقال تکنولوژی می باشد. لازم به ذکر است ذخایر لازم برای تسویه بدهی ارزی با نرخ ارز مبادله ای در حساب های شرکت لحاظ گردیده است.


بررسي پورتفوي "تاپيكو"

چنانچه ملاحظه مي شود پرتفوي بورسي "تاپيكو" عمدتاً متشكل از تعدادي از سهام ارزنده گروه پتروشيمي است كه با توجه به چشم انداز مناسب اين صنعت در سال جاري (به لحاظ تغيير احتمالي رويكرد دولت جديد نسبت به دولت فعلي و نگاه حمايتي به اين صنعت) پرتفوي ارزشمندي محسوب مي شود.


محاسبه خالص ارزش دارايي

با توجه به جداول بالا NAV به ترتيب جدول زير محاسبه مي گردد. در محاسبه ارزش شرکت های غیر بورسی، شرکت هایی که EPS سال مالی آتی را اعلام نموده اند، در محاسبات گنجانده شده است. در مورد شرکت هایی که EPS اعلام ننموده اند، قیمت تمام شده برابر قیمت روز قرار گرفته و بدین صورت ارزش افزوده برابر صفر در نظر گرفته شده است. ضمن آنكه در خصوص شركت هايي كه هنوز در مرحله قبل از بهره برداري هستند مبناي ارزش گذاري روش P/B مي باشد.


همانطور که ملاحظه گردید در صورت عرضه سهم در محدوده 3400 ریال، این سهم ارزنده تلقی خواهد شد هرچند عملکرد ضعیف سازمان تامین اجتماعی در گذشته در عرضه سهام زير مجموعه را بعنوان يكي از ريسكهاي بالقوه شركت نبايد از نظر دور داشت.

تهيه و تنظيم: الناز خيرابي شبستري-تير 92

2999 بازدید
رای دادن به این مورد
( 1 رای )
منتشر شده در تحلیل بنیادی
کد خبر: 2355

گزارشات پر بازدید