فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران و دارای مجوز رسمی از وزارت ارشاد در زمینه اطلاع رسانی بازار بورس کشور به شماره 90/27556 میباشد

تحليل بنيادي فولاد مبارکه

  • سه شنبه, 15 شهریور 1390
  • نوشته شده توسط  گروه ایران بورس

شروين شهرياري
سهام فولاد مباركه اصفهان در روزهاي اخير به علت افزايش انعطاف از سوي دولت در نرخ‌گذاري محصولات در بورس كالا مورد توجه سرمايه‌گذاران قرار گرفته است.


 


با عنایت به آغاز فرآيند رشد معنادار قيمت محصولات از هفته گذشته و مشخص نبودن ميزان تداوم آن، برآورد سودآوري شركت در مقطع كنوني با نااطميناني زيادي مواجه است. با وجود اين مساله مطابق درخواست خواننده محترم،‌ در اينجا با در نظر گرفتن برخي مفروضات، اقدام به تخمين سودآوري «فولاد» در سال جاری خواهد شد.
جدول شماره يك، برآورد درآمد فروش شركت در سال 90 در كنار پيش‌بیني تحليلي در اين زمينه را نشان مي‌دهد:
در خصوص ارقام جدول شماره يك بايد به چند نكته توجه داشت:
1- قيمت فروش محصولات گرم مباركه تا پايان ماه گذشته در محدوده 700 تومان به ازای هر كيلو قرار داشته است. اما محصول اصلي گرم شركت (ورق C) در پایان هفته گذشته در نرخ 7646 ریال مورد معامله قرار گرفته است. با توجه به روند آزاد سازی اخیر در بورس کالا و قیمت محصولات مشابه وارداتی (900 تومان در هر کیلو تحویل بندر انزلی)، قيمت ورق گرم مبارکه در نيمه دوم سال معادل 8500 ريال در هر کیلو فرض شده در نتيجه ميانگين قيمت كل سال معادل 7750 ريال به دست آمده است.
2- قيمت ورق سرد از ابتداي سال تاكنون در محدوده بودجه شركت قرار داشته است. در پيش‌بيني تحليلي براي نيمه دوم سال افزايش ده درصدي قيمت فروش محصولات در نظر گرفته شده است.
3- قيمت فروش محصولات پوشش دار معادل آخرين قيمت معاملاتي در بورس كالا در نظر گرفته شده كه در ماه‌هاي اخير بدون تغيير بوده است. درآمد فروش ساير محصولات (شامل فولاد هرمزگان) مطابق پيش‌بيني شركت لحاظ شده است.
4- حجم فروش محصولات گرم در پيش‌بيني تحليلي نسبت به بودجه شركت با افزايش 500 هزار تني مواجه شده است. علت اين مساله، احتياط شركت در پيش‌بيني بودجه است كه حجم توليد را با حدود 5 درصد كاهش نسبت به سال گذشته در نظر گرفته است.
عدم‌ارائه دلايل كافي در اين خصوص مورد توجه حسابرس نيز بوده و در گزارش خود به اين مساله اشاره داشته است. به‌ اين ترتيب در پيش‌بيني تحليلي با عنايت به عملكرد سه ماهه «فولاد» ( كه يك ميليون تن ورق گرم توليد كرده است)، دستيابي به ظرفيت حدود 4 ميليون تن محصول گرم مد نظر قرار گرفته است.
اكنون جدول شماره دو را ملاحظه كنيد كه در آن پيش بيني سود و زيان شركت در سال 90 در كنار برآورد تحليلي ارائه شده است:
در خصوص ارقام جدول دو و آخرين وضعيت شركت توجه به چند نكته حائز اهميت است:‌
1- عمده بهای تمام شده (بيش از 50 درصد) به هزینه مواد مصرفي (خريد سنگ‌آهن، قراضه و سایر مواد) اختصاص دارد. با عنايت به واقع بینی بودجه در خصوص پیش‌بینی بهای تمام ‌شده و مرور عملكرد سه ماهه، پیش‌بینی تحلیلی در این سرفصل بدون تغییر نسبت به بودجه برآورد شده است. البته در اين بخش با در نظر گرفتن رشد 500 هزار تني حجم فروش، بهاي تمام شده با مفروضات بودجه تعديل و افزايش يافته است.
2- شرکت در سال مالی جاري افزايش 62 درصدي در هزينه‌هاي عمومي و اداري را پيش بيني كرده كه رشد غير متعارفي است. در بودجه قبلي شركت (قبل از تعديل اخير) مبلغ 500 ميليارد ريال پرداخت به صندوق بازنشستگي فولاد در اين سرفصل پيش‌بيني شده بود كه بر اساس تصميمات مجمع فوق‌العاده مورخ 29 آبان 89 (مبني بر قطع پرداخت به صندوق كاركنان فولاد از سال 90)، هزينه مزبور در سال جديد موضوعيت ندارد. اين نكته در گزارش قبلي حسابرس نيز مورد توجه بوده است؛ بنابراين، در پيش‌بيني تحليلي هزينه 500 ميليارد ريالي مورد اشاره از سرفصل هزينه‌هاي عمومي کسر شده است.
2- ساير درآمدهاي عملیاتی و متفرقه، درآمد سرمایه‌گذاری و هزینه‌های مالي در پيش‌بيني تحليلي مطابق بودجه شرکت در نظر گرفته شده‌اند. اما سرفصل ماليات، با لحاظ كردن سهم فروش داخلي (90 درصد) و خارجي (10 درصد) و معافيت‌هاي مالياتي در پيش‌بيني تحليلي مورد محاسبه مجدد قرار گرفته است.
با لحاظ كردن موارد فوق مشاهده مي‌شود كه سود خالص هر سهم فولاد مباركه در سال 90 مطابق مفروضات اين برآورد، معادل 443‌ ريال به دست مي‌آيد.
بنابراین، می‌توان گفت در صورت ‌رشد تقريبا ده درصدي قيمت‌هاي فروش از سطح فعلي در نیمه دوم سال 90 احتمالا سودآوری «فولاد» نسبت به آخرين پيش بيني حدود 50 درصد افزايش خواهد يافت. البته افزايش نرخ برابري دلار، كاهش كنترل‌هاي دولت بر بازار و نيز احتمال تقويت بازار جهاني فولاد از عواملي هستند كه مي‌توانند منجر به رشد قيمت محصولات و سودآوري مباركه شوند. بدیهی است کارشناسان با تغییر مفروضات می‌توانند به ارقام متفاوتی در خصوص میزان سودآوری شركت در سال جاری
دست یابند.
این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید


2753 بازدید
رای دادن به این مورد
( 0 رای )
منتشر شده در تحلیل بنیادی
کد خبر: 241

گزارشات پر بازدید