چاپ این صفحه

گروه دارويي سبحان از منظر بنيادي

گروه دارویی سبحان از جمله شرکت‌‌های زير‌مجموعه سرمایه‌‌گذاری البرز و بنیاد پانزده خرداد است که زمینه اصلی فعالیت آن بر تولید، عرضه و واردات محصولات دارویی متمرکز است. ماهيت فعاليت اين شركت «هلدينگ» است به اين معنا كه سهام مدیریتی مجموعه‌ای از شرکت‌های وابسته به صنعت دارو را در داخل و خارج از بورس در اختیار دارد.

بنابراین، برای ارزیابی سهام این شرکت همچون ساير هلدينگ‌ها باید از روش محاسبه خالص ارزش دارایی‌‌ها (NAV) استفاده کرد. به این منظور حقوق صاحبان سهام را با مازاد ارزش روز پرتفولیوی بورسی و پرتفولیوی غیربورسی نسبت به بهاي تمام شده جمع مي‌كنند.
سپس رقم حاصله بر کل تعداد سهام شرکت تقسیم می‌شود. محاسبات مربوطه در جدول نمایش داده شده است.
در خصوص جدول مورد بحث، نحوه ارزش‌گذاري سهم و آخرين وضعيت شركت بايد به چند نكته توجه داشت:
1- براي درج رقم حقوق صاحبان سهام، اطلاعات صورت‌‌های مالی سه ماهه (منتهی به 31 خرداد 92) مبنای محاسبه قرار گرفته بنابراین، اثر كاهنده تقسیم سود 720 ریالی مجمع ساليانه اخیر (در ارديبهشت ماه) در برآورد NAV لحاظ شده است.
2- مازاد ارزش سرمايه‌گذاري‌هاي بورسي نسبت به بهاي تمام شده از آخرين صورت وضعيت پرتفوليو مورخ 31 مرداد 92 استخراج
شده است.
3- شركت در بخش خارج بورسي پرتفوليويي با بهاي تمام شده 115 ميليارد ريال دارد كه بخش عمده آن (بيش از 112 ميليارد ريال) به سرمايه‌گذاري 70 درصدي در سهام شركت شيمي درماني سبحان و 97 درصدي در شركت كي‌بي‌سي اختصاص دارد. براي ارزش‌گذاري سهام اين دو شركت سرمايه‌پذير در تحليل حاضر از روش قيمت بر درآمد استفاده شده است.
به اين ترتيب با لحاظ كردن ميانگين كنوني P/E صنعت دارو در بورس تهران (كه معادل 6 واحد مي‌باشد) و آخرين پيش‌بيني سود اين دو شركت، اقدام به ارزش‌گذاري پرتفوليوي خارج بورسي شده است. در نتيجه ارزش بازار سبد خارج بورسي معادل بيش از 515 ميليارد ريال به دست مي‌آيد كه مازاد ارزش آن نسبت به بهاي تمام شده حدود 400 ميليارد ريال در محاسبه NAV موثر است.
شركت شيمي درماني سبحان نخستين توليدكننده داروهاي ضدسرطان در خاورميانه به شمار مي‌رود. كي‌بي‌سي نيز يكي از بزرگ‌ترين واحدهاي فعال در زمينه تجارت و بازرگاني محصولات دارويي در كشور است كه در سال گذشته با كسب سود خالصي بيش از 117 ميليارد ريال ركورد تاريخ سودآوري خود را با فاصله قابل توجهي شكسته است.
4- قيمت سهام شركت‌هاي هلدينگ در بورس تهران هم‌اكنون به‌طور ميانگين در محدوده 80 درصد خالص ارزش دارايي‌ها معامله مي‌شود. اين در حالي است كه سهام گروه دارويي سبحان در محدوده 67 درصد از NAV مورد  داد و ستد قرار مي‌گيرد. اين مساله به معناي ارزان‌تر بودن قيمت سهام اين شركت در مقايسه با ساير هلدينگ‌ها نسبت به ارزش ذاتي است كه اين مساله مي‌تواند به عنوان پتانسيلي براي رشد قيمت «دسبحا» تلقي گردد.
5- كنكاش در پیش‌بینی سود 1037 ریالی گروه دارويي سبحان برای سال مالی جاری نشان مي‌دهد كه در بخش بورسي بودجه شركت مادر با پيش‌بيني سود شركت‌هاي زير‌مجموعه مطابق بوده و با توجه به جهش قابل ملاحظه پيش‌بيني سود زيرمجموعه‌ها نسبت به سال قبل، احتمال تعديلات مثبت آتي از اين محل محدود به
نظر مي‌رسد.
اما در بخش خارج بورسي، به ويژه در مورد شركت كي‌بي‌سي، پيش‌بيني سود در حد نصف عملكرد واقعي سال گذشته لحاظ شده كه با اصلاح آن تا سطح پارسال، سود هر سهم گروه دارويي سبحان در سال مالي جاري تا سطح 1150 ريال به ازاي هر سهم افزايش مي‌يابد. از اين منظر مي‌توان گفت P/E تحليلي سهام «دسبحا» در حال حاضر حدود 4/4 واحد مي‌باشد كه بيش از 5/1 واحد از ميانگين نسبت قيمت بر درآمد گروه
(6 واحد) كمتر است.
این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید

1842 بازدید
رای دادن به این مورد
( 0 رای )
منتشر شده در تحلیل بنیادی
کد خبر: 2444