فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران و دارای مجوز رسمی از وزارت ارشاد در زمینه اطلاع رسانی بازار بورس کشور به شماره 90/27556 میباشد

تحلیل بنیادی سرمایه‌گذاری خوارزمی


همان‌طور که ارقام جدول شماره یک نشان می‌دهند، بیش از نیمی از سرمایه‌گذاری‌های خارج بورسی شرکت در سهام بانک پاسارگاد (بهای تمام شده هر سهم 614 ریال)، سرمایه‌گذاری پارس آریان (بهای تمام شده هر سهم 576 ریال) و توسعه مدیریت سرمایه خوارزمی (بهای تمام شده هر سهم 1000 ریال) متمرکز شده است. برای ارزش‌گذاری دو سهم پارس آریان و بانک پاسارگاد قیمت 2040 ریال به ازای هر سهم که اخیرا در فرابورس مورد استقبال پذیره‌نویسان در افزایش سرمایه قرار گرفت، مبنا قرار داده شده است. همچنین شرکت توسعه مدیریت سرمایه خوارزمی نیز در حال حاضر حدود 7/1 درصد از مالکیت بانک پاسارگاد و 5 درصد پارس آریان پس از افزایش سرمایه را در اختیار دارد.
با در نظر گرفتن ارزش روز 2040 ریالی برای سهام مزبور، ارزش‌گذاری مدیریت سرمایه خوارزمی انجام شده است. شایان ذکر است برای مابقی دارایی‌های خارج بورسی شرکت (که عمدتا به سهام توسعه ساختمانی خوارزمی، سرمایه‌گذاری آذر و زرین پرشیا اختصاص دارد) با توجه به سرمایه‌گذاری‌های جدید در زمین و ساختمان (که در مقطع کنونی مازاد ارزش قابل ملاحظه ای نسبت به بهای تمام شده ندارد) و نیز وضعیت صنعت سیمان (در مورد سرمایه‌گذاری آذر) با رعایت جانب احتیاط، هیچ گونه ارزش افزوده ای در نظر گرفته نشده است.
حال با توجه به ارزش‌گذاری سهام خارج بورسی می‌توان به برآورد خالص ارزش دارایی‌ها پرداخت. نتیجه محاسبات مربوطه را در جدول شماره دو مشاهده می‌کنید.
در خصوص ارقام جدول شماره دو باید به چند نکته توجه داشت:
1- رقم حقوق صاحبان سهام و مازاد ارزش بازار سرمایه‌گذاری‌های بورسی از اطلاعات و صورت‌های مالی 9 ماهه در پایان سال گذشته استخراج شده است.
2- بر اساس اعلام مدیر عامل در جلسه معارفه، شرکت برنامه افزایش سرمایه 59 درصدی تا سطح 390 میلیارد تومان را در دستور کار دارد که این اقدام همزمان با ورود به فرابورس اجرایی خواهد شد. باید توجه داشت محاسبه فوق بر اساس سرمایه 2450 میلیارد ریالی انجام شده و در صورت لحاظ كردن سرمایه جدید، NAV خوارزمی به ازای هر سهم معادل 2110 ریال به دست می‌آید. البته در قیمت‌گذاری سهم باید نسبت میانگین کنونی P/NAV=0/8 در شرکت‌های سرمایه‌گذاری بورس را نیز مد نظر داشت که بیانگر کمتر بودن 20 درصدی قیمت سهام این شرکت‌ها به طور متوسط از خالص ارزش دارایی‌ها است.
3- سرمایه‌گذاری خوارزمی پیش‌بینی درآمد هر سهم برای سال مالی منتهی به 31 خرداد 90 پس از افزایش سرمایه را 224 ریال اعلام کرده است. باید در نظر داشت براساس برنامه‌ریزی انجام شده، افزایش سرمایه شرکت تا زمان برگزاری مجمع عمومی سالانه به ثبت خواهد رسید بنابراین به حق تقدم‌های ایجاد شده سود تعلق خواهد گرفت. با توجه به ترکیب سهامداری سرمایه‌گذاری خوارزمی و ارزش بازار قابل ملاحظه سرمایه‌گذاری‌های شرکت، انتظار می‌رود «خارزم» به یکی از سهام نقد شونده و پر گردش بازار نو پای فرابورس تبدیل شود.

 

 

1795 بازدید
رای دادن به این مورد
( 0 رای )
منتشر شده در تحلیل بنیادی
کد خبر: 26

گزارشات پر بازدید