فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران و دارای مجوز رسمی از وزارت ارشاد در زمینه اطلاع رسانی بازار بورس کشور به شماره 90/27556 میباشد

نگاه تحليلي به همكاران سيستم

  • دوشنبه, 28 شهریور 1390
  • نوشته شده توسط  گروه ایران بورس

امروز 5درصد از سهام شركت همكاران سيستم معادل 10ميليون سهم براي اولين بار پس از پذيرش و درج در بازار اول فرابورس عرضه خواهد شد. به اين بهانه در مطلب «گشتي در وب» امروز سري به دنياي مجازي زديم تا در خلال انبوه اظهارنظرهاي سرمايه‌گذاران آنلاين، يك بررسي از سهام اين شركت را از منظر وبلاگ «سرمايه‌گذاري آنلاين» بررسي كنيم.

 

 

 


در ادامه وضعیت این شرکت به طور اجمالی بررسی شده است. مهم‌ترین زمینه‌های فعالیت شرکت همکاران سیستم عبارتند از:
• ارائه راهکارهای نرم افزاری کسب و کار تجاری منطبق با فرآیندهای عملیاتی سازمان‌های متوسط و بزرگ در صنایع مادر، تولیدی، خدماتی و بازرگانی.
• ارائه راهکارهای خاص فناوری اطلاعات برای سازمان‌ها و نهادهای دولتی. • خدمات استقرار و پشتیبانی راهکارهای نرم افزاری ارائه شده به مشتریان. •ارائه خدمات مهندسی شبکه‌های پیشرفته و امنیت اطلاعات.
سرمایه شرکت
سرمایه شرکت 200 ميليارد ریال، معادل 200 میلیون سهم یکهزار ریالی تمام پرداخت شده است.
بررسي سود و زيان
جدول روبه‌رو نشان می‌دهد که برای سال 1390 سود هر سهم 658 ریال پیش بینی شده است و در 5 ماهه اول سال 247 ریال معادل 37 درصد آن پوشش داده شده است. در تحلیل وضعیت شرکت نکات زیر قابل توجه هستند: 1- براساس گفته‌های رییس هیات مدیره همکاران سیستم، ارزش روز دارایی‌های ثابت این شرکت هم‌اکنون در حدود 500 تا600 میلیارد ریال برآورد می‌شود در حالی که ارزش دفتری آنها در حدود 200 میلیارد ریال است.
2- ارزش روز نرم‌افزارهای این شرکت در حدود 500 میلیارد ریال تخمین زده می‌شود. طبيعتا ارزش نرم افزارها در صورت‌های مالی شرکت نشان داده نشده است. 3- سود انباشته شرکت در پایان سال 1389 بالغ بر 120 میلیارد ریال (معادل 600 ریال برای هر سهم) بوده است. با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده سرمایه شرکت به زودی از 200 به 260 میلیارد ریال از محل سود انباشته افزایش خواهد یافت. 4- سرمایه‌گذاری‌های جدید در توسعه نرم افزارهای شرکت جزو هزینه‌های جاری دسته بندی شده است. بنابراین هزینه‌های اداری و تشکیلاتی در برگیرنده هزینه توسعه نرم افزارها نیز می‌شود. 5- 10 درصد سهام شرکت معادل 20 میلیون سهم در اختیار کارکنان است و 5 درصد معادل 10 میلیون سهم در روز اول عرضه خواهد شد.
برآورد قیمت عرضه
تعداد مشتریان این بنگاه در حدود 7500 شرکت بزرگ و کوچک داخلی هستند که هم اکنون از خدمات نرم افزاری همکاران سیستم استفاده می‌کنند. این امر سبب کاهش ریسک سبد درآمدهای شرکت شده است. از سویی حاشیه سود شرکت در حدود 27 درصد و سودخالص در پیش‌بینی بودجه سال 1390در مقایسه با سال قبل در حدود 28 درصد افزایش یافته است.
با توجه به تقسیم 80 درصدی سود و با فرض بازده مورد انتظار 20 تا 25 درصد برای سهامداران جدید، نسبت P/E این سهم در حدود 7 تا 9 مرتبه برآورد می‌شود.
بنابراین قیمت عرضه هر سهم با توجه به نسبت P/E کنونی بازار و سایر سهام فعال در صنعت آی‌تی در حدود 4,600 تا 6,000 ریال پیش‌بینی می‌شود.
منبع: وبلاگ «سرمايه‌گذاري آنلاين»


2736 بازدید
رای دادن به این مورد
( 0 رای )
منتشر شده در تحلیل بنیادی
کد خبر: 302

گزارشات پر بازدید