فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران و دارای مجوز رسمی از وزارت ارشاد در زمینه اطلاع رسانی بازار بورس کشور به شماره 90/27556 میباشد

حال و آينده گل گهر و آثار افزايش نرخ دلار

خبرگزاري فارس: حال و آينده شركت 300 ميليارد توماني گل گهر و آثار افزايش نرخ دلار بر سودآوري آن توسط گروه تحقيق و پژوهش يك شركت كارگزاري تحليل شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادي فارس ، گروه تحقيق و پژوهش كارگزاري آبان درباره شركت گل گهر كه به تازگي مجوز افزايش سرمايه 300 ميليارد توماني را از سازمان بورس دريافت كرده ، تحليلي ارايه كرده است.

*مشخصات گل گهر

اين شركت كه در 15 اسفند 70 با سرمايه اسمي 10 ميليارد توماني تاسيس شده در 50 كيلومتري جنوب غربي شهرستان سيرجان واقع است. پروانه بهره برداري اوليه از معدن در سال 72 بمدت 10 سال صادر و بهره برداري از اول فروردين 73با ظرفيت اسمي استخراج ساليانه 5 ميليون تن سنگ آهن و 2,5 ميليون تن كنسانتره آهن در سال آغاز شد. مجوز افزايش ظرفيت خط توليد كنسانتره از 2,5 ميليون به 3,5 ميليون هم در سال 74 اخذ و در سال 83 بهره برداري از آن آغاز شد. پروانه بهره برداري از معدن اين شركت هم به مدت 25 سال تا سال 1407 تمديد شده است.
براساس اين گزارش ، شركت گل گهر درحالي 523 نيروي انساني به صورت قراردادي دارد كه سهم سنگ آهن آن به طور كلي در فعاليت ارسال و فروش 28 درصد، در فعاليت استخراج 43 درصد و در فعاليت توليد سنگ آهن 30 درصد از كل شركت هاي سنگ آهن ايران طي سال 89 بوده است.


*بررسي صورت هاي مالي

براساس گزارش حسابرسي شده 12 ماهه منتهي به 29 اسفند سال پيش عمده حسابهاي دريافتني مبلغ 274 ميليارد ريال متعلق به شركت فولاد خوزستان و مبلغ 204 ميليارد ريال متعلق به شركت فولاد مياركه است.حدود 63 درصد از سايرحساب هاي دريافتني نيز متعلق به كنسرسيوم بتن و مس سرچشمه بابت اجراي كارخانه گندله است . اين در حالي است كه 79 درصد از موجودي كالا مربوط به موجودي محصول و عمدتا مًحصول كنسانتره بوده و 53 درصد از دارايي ثابت مربوط به ماشين آلات و تجهيزات و 21 درصد مربوط به دارايي هاي در دست تكميل است. همچنين تسهيلات دريافتي عمدتاً به صورت ارز از بانك دريافت شده است. بنابراين ريسك تغييرات نرخ ارز در خصوص تسهيلات دريافتي شركت وجود دارد.
در شرايطي بخشي از محصولات شركت در داخل و بخشي از آن به صورت صادراتي به فروش مي رسد كه سال گذشته 35 درصد از مبلغ فروش به صورت داخلي و مابقي به خارج از كشور صادر ( فروش به صورت دلار) شده است. مهمترين مشتريان داخلي و سهم آنها از فروش داخلي سال گذشته هم شامل فولاد مباركه با 48 درصد، فولاد خوزستان و خراسان با 37 و 11 درصد و مابقي شركت ذوب آهن، تجارت پاسارگاد و ذعال سنگ كرمان است.
فروش هر تن سنگ آهن به شركتهاي فولاد خوزستان و فولاد مباركه اصفهان به ترتيب به ميزان 9 و 6,9 درصد ميانگين نرخ فروش محصولات فولاد خوزستان تعيين مي شود. بنابراين با افزايش نرخ فولاد نرخ محصولات اين شركت نيز افزايش مي‌ابد.
اين در حالي است كه شركت گل گهر در سال 89 افزايش فروش 193 درصدي را تجربه كرده كه رشد قابل ملاحظه اي است. اين رشد فزاينده حاصل افزايش نرخ هاي فروش و افزايش مقادير فروش محصولات در سال 89 نسبت به سال گذشته است. همچنين در تركيب محصولات سال 89 محصول گندله نيز به دليل بهره برداري از پروژه گندله سازي به چشم مي‌خورد.

*بهاي تمام شده كالاي فروش رفته

برپايه اين گزارش تحليلي، 28 درصدبهاي تمام شده متعلق به مواد مستقيم مصرفي و 70 درصد سربار و حدود 2درصد دستمزد مستقيم است. هزينه انرژي در سربار چندان قابل ملاحظه نيست بنابراين به احتمال زياد حذف يارانه هاي انرژي، تأثير چشمگيري بر بهاي تمام شده محصولات نگذاشته اما احتمالاً تأثير حذف يارانه ها بر هزينه حمل و نقل در اين شركت قابل ملاحظه خواهد بود. همچنين بخش مهمي از هزينه هاي سربار مربوط به هزينه پيمانكار بوده كه اين هزينه در سال 89 حدود 46 درصد افزايش داشته كه ناشي از افزايش در نرخ قراردادها است.
دارايي جاري شركت گل گهر در سال پذشته به ويژه نقد و بانك شركت افزايش قابل ملاحظه اي را نشان ميدهد. كاهش نسبت بدهي نيز به دليل افزايش سرمايه و كاهش در بدهي هاي شركت صورت گرفته است. افزايش حاشيه سود ناخالص به دليل افزايش فروش صورت گرفته وليكن به همان ميزان افزايش در حاشيه سود خالص ديده نمي‌شود زيرا هزينه عمومي و تشكيلاتي و هزينه مالي افزايش يافته است.

*مهمترين طرح هاي توسعه گل گهر

مهمترين طرح توسعه اين شركت بورسي ايجاد يك واحد فولاد سازي با ظرفيت سالانه 1,6 ميليون تن است كه هم اكنون در مرحله انتخاب پيمانكار قرار داشته و جزئيات طرح هنوز به طور شفاف مشخص نيست.
برنامه هاي توسعه اي شركت براي سال 90 شامل توليد بيش از 6ميليون تن كنسانتره آهن، توليد بالغ بر 3ميليون و 250 هزار تن گندله، توليد ساير محصولات بالغ بر 1,6 ميليون تن، آغاز فاز عملياتي طرح احداث كارخانه توليد كنسانتره سنگ آهن با ظرفيت 4 ميليون تن، آغاز فاز عملياتي طرح احداث كارخانه توليد گندله سازي با ظرفيت 5 ميليون تن،پيگيري ايجاد يك واحد نيروگاه به ميزان 500 مگا وات جهت تأمين برق مورد نياز طرح هاي توسعه شركت است.
با توجه به مبالغ واقعي سال 89 و با توجه به بهره برداري كامل از واحد گندله سازي، احتمالاً پيش بيني سال 90 شركت همراه با تعديل مثبت خواهد بود. از طرفي شركت در پيش بيني سال 90 فروش صادراتي را صفر در نظر گرفته است.

*پيش يني سود هر سهم شركت سال 90

براساس اين گزارش، شركت گل گهر در حالي سود هر سهم سال 90 را با سرمايه 300 ميليارد توماني هزار و 52 ريال پيش بيني كرده كه در اين پيش بيني فروش 8 درصد و بهاي تمام شده 26 درصد افزايش داشته است. دليل اصلي افزايش بهاي تمام شده عمدتاً به علت افزايش بهاي تمام شده حامل هاي انرژي معادل 12 درصد و ساير هزينه هاي مواد و دستمزد و سربار به ميزان 15 درصد اعلام شده است.پيش بيني فروش از لحاظ مقداري و مبلغي نسبت به پيش بيني سال 89 كاهش قابل ملاحظه اي داشته است.
مبالغ واقعي فروش سال 89 نسبت به پيش بيني همان سال 27 درصد افزايش نشان ميدهد. بنابراين كمي دقت بر روي مقادير فروش واقعي سال 89 نشان ميدهد پيش بيني فروش سال 90 بدبينانه صورت گرفته است. تنها افزايش چشمگير در فروش گندله داخلي در سال 90 پيش بيني شده است.
اين در شرايطي است كه شركت گل گهر در برنامه توليد و فروش سال 90 براي محصول كنسانتره با توجه به نياز پيش بيني شده در واحد گندله سازي و ساير تعهدات به مشتريان داخلي فعلاً براي صادرات كنسانتره برنامه اي اتخاذ نكرده اما در صورت مازاد توليد احتمال صادرات وجود دارد.
اين در حالي است كه اگر فرض شود فروش داخلي و خارجي شركت از لحاظ مبلغي در سال 90 همانند فروش شركت در سال 89 باشد (البته بايد به غير از فروش محصول گندله داخلي كه آن را معادل همان پيش بيني 90 شركت در نظر گرفته شود) بنابراين پيش بيني فروش سنگ آهن دانه بندي شده بيش از 145 ميليارد تومان، كنسانتره سنگ آهن داخلي و خارجي به ترتيب 205 و 221 ميليارد تومان و گندله داخلي و خارجي هم 414 و 145 ميليارد تومان خواهد بود كه جمع اين اقلام بالغ بر هزار و 132 ميليارد تومان است.
بنابراين بر اساس فرضيات فوق، سود هر سهم گل گهر براي سال جاري هزار و 734 ريال پيش بيني مي شود.

*نتيجه گيري

با توجه به اينكه گل گهر عمده محصولات داخلي خود را براساس نرخ محصولات فولادي به فروش مي رساند ، نوسان قيمتي محصولات فولادي بر فروش داخلي شركت تأثير گذار است. اين شركت تنها در صورت برآوردن نياز داخل قادر به صادرات محصولات خود بوده و با توجه به اطلاعات سال هاي گذشته همواره با مازاد عرضه داخل روبرو بوده و بخش قابل ملاحظه اي از محصولات خود را به صورت صادراتي به فروش مي‌رساند، بنابراين تغيير قيمت هاي جهاني سنگ آهن و نوسانات نرخ ارز به ويژه دلار ( با توجه به سنگين بودن وزن فروش دلاري نسبت به باقي ارزها در فروش صادراتي شركت) بر سود حاصل از صادرات شركت تأثير گذار است. با اين همه بايد در نظر داشت كه عمده تسهيلات دريافتي اين شركت به صورت ارزي است.
همچنين با توجه به برنامه هاي توسعه شركت ، ارزبري ناشي از واردات ماشين آلات سبب مي شود افزايش نرخ ارز همانند شمشير دولبه عمل كند. اين در حالي است كه موقعيت مناسب شركت به لحاظ استراتژيكي از جمله دسترسي به خطوط ريلي سراسري كشور و دسترسي به آبهاي آزاد از افزايش بي رويه برخي از هزينه ها مي كاهد.

 

578 بازدید
رای دادن به این مورد
( 0 رای )
منتشر شده در تحلیل بنیادی
کد خبر: 49

گزارشات پر بازدید