فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران و دارای مجوز رسمی از وزارت ارشاد در زمینه اطلاع رسانی بازار بورس کشور به شماره 90/27556 میباشد

تحلیل بنیادی پتروشیمی خارک

شروين شهرياري
پرسش از آقای نوح نژاد از طریق پست الکترونیک: اثر افزایش نرخ ارز بر ارزش سهام پتروشیمی خارک چگونه خواهد بود؟


پاسخ: پتروشیمی خارک سومين توليدكننده بزرگ متانول در كشور است كه در كنار توليد اين محصول پركاربرد در صنايع شيميايي، نيمي از درآمد خود را از محل فروش ميعانات گازي تحصيل مي‌كند. «شخارک» از گاز ترش (كه به علت بوي زننده سولفور به اين نام خوانده شده است) به عنوان خوراك استفاده مي‌كند. گاز ترش از جمله گازهاي همراه در چاه‌هاي نفت بوده و به دليل ماهيت غير قابل حمل آن در گروه خوراك‌هاي ارزان قيمت شناخته مي‌شود. با اين وجود، پس از اجراي هدفمند سازي يارانه‌ها، قيمت هر مترمكعب گاز مصرفي خارك از حدود 3 سنت با افزايش بيش از سه برابري به 5/9 سنت در حال حاضر رسيد و بدين ترتيب از قيمت گاز طبيعي مصرفي صنايع (7 سنت) پيشي گرفت. این افزایش هزینه طبیعتا باعث كم‌رنگ شدن مزيت قديمي اين شركت نسبت به شركت‌هاي مصرف‌كننده گاز شيرين در تولید محصولات شده است. مجتمع خارک همچنين به علت قدمت 44 ساله بخشي از كارخانه اخيرا با مشكلاتی در زمينه آتش‌سوزي قسمتي از مخازن به علت فرسودگي روبه‌رو شده است كه نکته‌ای مهم در تحليل وضعيت شركت به شمار می رود. «شخارک» همچنين طرحي به منظور افزايش توليد موسوم به «متانول دوم» را از ابتداي سال 84 در دست اجرا دارد كه تا پايان سال گذشته حدود 68 ميليارد تومان هزينه سرمايه اي در برداشته است. اما به علت برخي مشكلات (عمدتا در بخش تامين خوراك) پيشرفت پروژه كند شده و چشم‌انداز بهره‌برداري از آن در افق ميان مدت محتمل نيست. بدین ترتیب مي‌توان گفت که با توجه به ثبات نسبي بهای تمام شده و تناژ تولید محصولات، تغييرات سودآوري شركت عمدتا به نوسان قيمت فروش وابسته است. محصولات «شخارك» عمدتا صادراتي بوده و با قيمت‌هاي جهاني به فروش مي‌رسند، بنابراین نوسانات نرخ ارز نیز اثر مستقیمی بر سودآوری شرکت دارد. به علت پیچیدگی پیش‌بینی اوضاع در بازارهاي جهاني و نیز قیمت ارز، امكان تخمين عايدات در چند سال آتي دشوار بوده و از اعتبار كمي برخوردار است. به همين دليل در اينجا از روش ساده قيمت بر درآمد(مدل P/E) براي ارزش‌گذاري «شخارك» استفاده مي‌شود.

بدين منظور در جدول شماره يك برآورد تحليلي از درآمد فروش شركت در كنار بودجه اعلامي ارائه شده است. در خصوص ارقام جدول شماره يک بايد به چند نكته توجه داشت:
1- مقدار فروش محصولات در پيش‌بيني تحليلي معادل مفروضات بودجه در نظر گرفته شده است.
2- قيمت فروش ميعانات گازي (پروپان، بوتان و پنتان) و گوگرد در پيش‌بيني تحليلي معادل نرخ‌های فصل زمستان گذشته لحاظ شده كه با قيمت روز اين محصولات در منطقه تطابق نسبي دارد.
3- قيمت فروش متانول براساس آخرين نرخ‌هاي فروش در بازار چين و شرق آسيا معادل 350 دلار در هر تخمين زده شده است.
4- نرخ تبديل دلار در محاسبات تحليلي معادل 11500 ريال است؛ بدین ترتیب آثار احتمالی افزایش نرخ ارز در سال جاری در برآورد تحلیلی لحاظ شده است.
بايد توجه داشت كه وقوع حوادث
آتش سوزی در سال گذشته اختلال در روند توليد شركت را موجب شده است. جدول شماره سه به خوبی نشان می دهد که به‌رغم گمانه‌زنی‌ها مبنی بر رفع مشکل تولید شرکت، کماکان موانع تولید در مورد بعضی محصولات در فصل زمستان نیز وجود داشته است (ارقام به تن).
براساس ارقام جدول دو هر چند روند تولید متانول و گوگرد در فصل زمستان 89 به روال عادی بازگشته اما تولید میعانات گازی (به ویژه پروپان) با اختلالاتی رو به رو است. مدیریت شرکت در مجمع سالانه خبر از رفع کامل موانع تولید داده اند اما با توجه به قدمت مجتمع و حوادث اخیر، احتمال بالقوه بروز اختلال تولید در آینده باید در تحلیل ریسک‌های «شخارک» مد نظر سرمایه‌گذاران قرار گیرد. شایان ذکر است در برآورد حاضر، آثار ریسک مزبور در میزان تولید سال جاری مد نظر قرار نگرفته است.
در جدول شماره سه پيش‌بيني تحليلي از عملكرد سال 90 را در كنار بودجه شركت مشاهده مي‌كنيد (ارقام به میلیارد ریال).


در خصوص برآوردهاي جدول 3 توجه به دو نکته حائز اهمیت است:
1 - قيمت گاز ترش مصرفي مجتمع خارك در سال 87 در محدوده 250‌ريال در هر مترمكعب بود كه این رقم امسال به 5/9 سنت در هر متر مکعب رسيده است. با توجه به رشد نرخ ارز، قیمت گاز مصرفی شرکت در برآورد تحلیلی با لحاظ کردن این عامل تعدیل شده است. باید در نظر داشت مدیریت شرکت نسبت به نحوه تعیین قیمت گاز ترش اعتراض كرده اما تاکنون اقدامات مزبور به اخذ نتیجه موثر منجر نشده است.
2 – در پیش‌بینی تحلیلی هزينه‌هاي عملياتي، درآمد متفرقه و مالیات با توجه به واقع بینی ارقام بودجه بدون تغییر نسبت به آن لحاظ شده‌اند.
از مجموع مطالب مطروحه مي‌توان نتیجه‌گرفت که سودآوری «شخارك» در سال 90 در صورت ثبات قيمت‌هاي كنوني محصولات و نیز قیمت ارز از پتانسیل افزایش 33 درصدی نسبت به پیش‌بینی بودجه برخوردار است. با استفاده از مدل قيمت بر درآمد و با در نظر‌گرفتن 5/5=P/E (معادل میانگین بلند مدت بازار) براي سود محاسبه شده (3515‌ريال)، ارزش ذاتي كنوني هر سهم بر مبناي اين مدل، 19333‌ريال به دست مي‌آيد. بديهي است كارشناسان مي‌توانند با تغيير مفروضات مطرح شده به ارقام متفاوتي در خصوص سودآوري و ارزش‌گذاري سهم دست يابند.

1222 بازدید
رای دادن به این مورد
( 0 رای )
منتشر شده در تحلیل بنیادی
کد خبر: 52

گزارشات پر بازدید