فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران و دارای مجوز رسمی از وزارت ارشاد در زمینه اطلاع رسانی بازار بورس کشور به شماره 90/27556 میباشد

تحلیل بنیادی چادر ملو

شركت صنعتي و معدني چادرملو از جمله واحدهاي تحت كنترل بانك سپه، فولاد مباركه و صندوق كاركنان فولاد است كه با حجم توليد بيش از 7 ميليون تن كنسانتره و سهم بازار 35 درصدي، بزرگترين توليد كننده سنگ‌آهن در ايران شناخته مي‌شود.

سهام اين شركت به واسطه راه‌اندازي طرح‌هاي توسعه و افزایش نرخ فروش محصولات در چند سال اخير مورد توجه بازار قرار داشته و انحراف مثبت قابل تامل P/E «كچاد» از متوسط بازار نيز حكايت از خوش‌بيني سرمایه‌گذاران نسبت به رشد سودآوري شركت دارد. چادرملو در سال‌های اخیر دو طرح توسعه مهم را به بهره برداری رسانده است: اول کارخانه گندله‌سازی اردکان با ظرفیت 4/3 میلیون تن و دوم خط تولید 5/1 میلیون تنی کنسانتره سنگ‌آهن موسوم به «خط 4». بنا بر اطلاعات منتشر شده، «كچاد» در سال‌هاي آينده طرح‌هاي دیگری جهت افزايش حجم توليدات (از سطح 7‌ ميليون تن فعلي) را دست اجرا دارد كه دامنه وسيعي از قبيل بهسازي خطوط توليد، به ظرفيت رساندن طرح گندله اردكان (تا سقف 4/3‌ ميليون تن)، راه‌اندازي خط پنجم توليد كنسانتره به ظرفيت 7/1‌ ميليون تن، احداث كارخانه يك‌ ميليون تني توليد فولاد خام و ... را در بر مي‌گيرد. به اين ترتيب وضعيت سودآوري آتي شركت علاوه بر قيمت‌هاي فروش از تغيير ظرفيت‌هاي توليد نيز متاثر خواهد بود.

لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر به ادامه مطلب مراجعه نمایید ...

 

 

با توجه به موقعیت جغرافيايي معدن چادرملو و نیز ضرورت تامین نیاز سنگ‌آهن کارخانجات کشور، عمده محصولات شرکت با نرخ مصوب به فولادسازان داخلی فروخته مي‌شود که تناسبی با قیمت‌هاي جهانی سنگ‌آهن ندارد. علت اين مساله به توافق با فولاد‌سازان مبني بر فروش محصولات با نرخ 10 تا 12 درصد از قيمت شمش فولاد خوزستان از سال گذشته باز می‌گردد. از سوي ديگر، بايد توجه داشت كه با اجراي مصوبه دولت مبني بر وضع عوارض 35 و 50 درصدي برای صادرات گندله و كنسانتره سنگ‌آهن از اواخر دی ماه سال‌جاری عملا امكان صادرات محصولات براي توليدكنندگان دشوار شده است و تمركز فروش شركت‌ها در داخل كشور خواهد بود.در ادامه با در نظر گرفتن برخي مفروضات، اقدام به برآورد سودآوري «كچاد» در سال آينده شده است. در جدول شماره يك، برآورد فروش محصولات شركت در سال 90 در كنار آخرين بودجه 89 ملاحظه مي‌‌شود.
در خصوص ارقام جدول شماره يك توجه به چند نكته حائز اهميت است:
1 – حجم كنسانتره قابل فروش در سال آينده 8 ميليون تن در نظر
گرفته شده است كه 6/7 ميليون تن از آن از توليد خطوط چهارگانه و 400 هزار تن از موجودي اول دوره تحصيل خواهد شد. حجم توليد گندله با 10 درصد افزايش نسبت به سال‌جاري معادل 64/2 ميليون تن برآورد شده است. به اين ترتيب حدود 9/2 ميليون تن كنسانتره براي توليد گندله استفاده مي‌شود و مابقي مستقيما به فروش خواهد رسيد. حجم توليد و فروش سنگ دانه‌بندي معادل يك ميليون تن در نظر گرفته شده است.
در سال 89 به علت عدم فروش محصولات در سال قبل، بخش عمده‌اي از موجودي‌هاي شركت به فروش رسيده و اين مساله مقادير فروش كنسانتره و سنگ دانه‌بندي را افزايش داده است، اما در سال آينده با توجه به عدم تكرار اين رويداد، حجم فروش محصولات تقريبا معادل حداكثر توان توليدي كارخانه در يك سال در نظر گرفته شده است.
2- قيمت شمش فولاد خوزستان در سال‌ 90 با توجه به تحليل‌هاي موجود در زمينه چشم‌انداز ثبات قيمت فولاد، معادل 650‌ هزار تومان در هر تن لحاظ شده است. شايان ذكر است قيمت فروش شمش خوزستان در فصل پاييز 89 معادل 625 هزار تومان در هر كيلو بوده است.
3- قيمت ميانگين فروش كنسانتره شركت بر اساس رويه تاريخي معادل حدود 2/11‌ درصد از ارزش شمش فولاد خوزستان است. اين نسبت در مورد گندله و دانه‌بندي به ترتيب معادل حدود 23 و 8 درصد است. با مبنا قرار دادن اين ضرايب و نيز قيمت‌ شمش مورد اشاره براي سال آينده، نرخ فروش هر يك از محصولات در سناريوي تحليلي محاسبه شده است.
اكنون به جدول شماره دو توجه كنيد كه در آن تحليل بهاي تمام شده محصولات فروش رفته ارائه شده است. (ارقام به ريال)
همان طور كه ارقام جدول نشان مي‌دهند، رشد بهاي تمام شده كنسانتره، سنگ دانه‌بندي و گندله در سال‌جاري نسبت به عملكرد سال گذشته به ترتيب معادل 1/7 درصد، 6/4 درصد و 5/12 درصد بوده است. با توجه به اجراي هدفمندسازي يارانه‌ها و رشد هزينه‌هاي شركت در بخش استخراج و حمل، براي سال آينده بر ارقام مزبور 10 درصد افزوده شده است و به اين ترتيب بهاي تمام شده توليد هر تن كنسانتره، دانه‌بندي و گندله در سال آينده با 1/17، 6/14 و 5/22 درصد رشد مواجه شده‌اند.
حال به جدول شماره سه توجه كنيد كه در آن پيش‌بيني تحليلي از سود و زيان شركت در سال آينده در كنار آخرين بودجه 89 شركت ارائه شده است. (ارقام به ميليارد ريال)
در خصوص ارقام جدول شماره سه بايد به چند نكته توجه داشت:
1- هزينه‌هاي عملياتي براي سال‌ آينده با نرخ 15 درصد نسبت به بودجه 89 رشد يافته اند، اما هزينه‌هاي مالي و ساير هزينه با توجه به ناچيز بودن مبلغ، معادل سال‌جاري در نظر گرفته شده‌اند.
2- درآمد سرمايه‌گذاري‌ها در سال‌هاي 90 مربوط به آهن و فولاد ارفع است كه با فرض حفظ سهم كنوني «كچاد» در مالكيت آن شركت تخمين زده شده است. (استخراج از بيانيه افزايش سرمايه چادرملو). براي طرح توليد يك‌ ميليون تني فولاد و سرمايه‌گذاري در فولاد غدير ايرانيان نيز با توجه به زمان بندي اجراي طرح‌ها هيچ گونه درآمدي در سال آينده در نظر‌گرفته نشده است.
3- در برآورد تحليلي، براي سه خط توليدي با قدمت بيش از ده سال (با ظرفيت 7/5‌ ميليون تن)‌ ماليات 20‌ درصدي محاسبه شده است. علت اين مساله پايان دوره معافيت مالياتي سه خط توليد كنسانتره در سال 90 مي‌باشد.
4- رقم حقوق دولتي استخراج سنگ‌آهن در سال‌هاي 87 و 88 به ترتيب معادل 49 و 231 ميليارد ريال بوده است. اين در حالي است كه شركت در گزارش عملكرد حسابرسي شده شش ماهه 89، رقم مزبور را به 616 ميليارد ريال افزايش داد. در گزارش 9 ماهه، شركت ابتدا با فرض تداوم تحقق هزينه حقوق دولتي، پيش‌بيني درآمد هر سهم را از 439 ريال به 548 ريال افزایش داد، اما در گزارش بعدي عمدتا از محل اصلاح همين هزينه، تعديل مثبت 30 درصدي تا سطح 709 ريال به ازاي هر سهم را به بازار اعلام كرد. رويه اخير از نوعي ابهام در تعيين حقوق دولتي براي استخراج مواد اوليه شركت خبر مي‌دهد كه با توجه به تاثير قابل‌ملاحظه آن بر سودآوري شركت نيازمند شفاف‌سازي بيشتر است.
بر اساس اصلاحيه قانون معادن كه اخيرا در مجلس شوراي اسلامي تصويب شده، تدوين آيين‌نامه اجرايي مربوط به ميزان حقوق دولتي براي هر محصول معدني به وزارت صنايع و معادن تفويض شده است؛ بنابراين يكي از ريسك‌هاي مهم شركت در سال آينده، تصميمات دولت در زمينه ميزان حقوق بهره‌برداري از معادن سنگ‌آهن به شمار مي‌رود كه جزئيات آن هنوز مشخص نيست.
در برآورد تحليلي فوق هيچ گونه تغيير رقم پرداختي در حقوق دولتي براي سال آينده لحاظ نشده است. به اين ترتيب در صورت تحقق مفروضات تحليلي مي‌توان انتظار تحقق سود خالص 630 ريالي به ازاي هر سهم چادرملو در سال آينده را داشت. بديهي است كارشناسان با تغيير مفروضات (به ويژه روند آتي قيمت فولاد و نيز هزينه بهاي تمام شده) مي‌توانند به ارقام متفاوتي در خصوص سودآوري شركت چادرملو در سال آينده دست يابند.
این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید

1388 بازدید
رای دادن به این مورد
( 0 رای )
منتشر شده در تحلیل بنیادی
کد خبر: 7

گزارشات پر بازدید