فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران و دارای مجوز رسمی از وزارت ارشاد در زمینه اطلاع رسانی بازار بورس کشور به شماره 90/27556 میباشد

تحلیل بنیادی ملی صنایع مس ایران

شروين شهرياري

*پرسش از آقای شادلو از طریق پست الکترونیک: لطفا با توجه به رشد قیمت جهانی مس و قیمت ارز تحلیلی از سودآوری سهام ملی مس ارائه دهید.


پاسخ: کشور ایران با دارا بودن حدود 4 درصد از کل ذخایر مس جهان (18 میلیون تن مس خالص بر اساس عیار کانسنگ) رتبه نهم در دنیا به لحاظ ذخایر قطعی را به خود اختصاص داده است. در مقایسه با این حجم ذخایر، ایران از جهت ظرفیت تولید در آسیا رتبه هفتم و در جهان رتبه بیست و دوم را داراست

که بیانگر فاصله ظرفیت بالفعل تولید نسبت به ذخایر بالقوه است. شرکت ملي صنايع مس ايران بزرگ‌ترين توليدکننده این محصول در کشورمان است و امتیاز بهره برداری از معادن مس ایران را در اختیار دارد. ظرفیت تولید «فملی» اکنون در محدوده 220 هزار تن کاتد (شمش مس خالص) در سال قرار دارد که حدود 16/1 درصد از کل تولید جهانی را به خود اختصاص داده است. شرکت برنامه افزایش ظرفیت تا سطح 700 هزار تن در سال در چهار سال آینده را برنامه‌ریزی نموده است که مطابق زمانبندی ارائه شده، اغلب طرح‌های توسعه در اواخر این دوره به بهره برداری خواهند رسید.

 

بنابراين، با توجه به ثبات نسبی ظرفیت تولید در کوتاه مدت، تغييرات قيمت فروش و بهاي تمام شده نقش اصلي را در نوسانات سودآوري شركت ايفا خواهد كرد. قيمت فروش کاتد در بودجه حسابرسي شده قبلي برابر 7275 دلار براي سال 90 در نظر گرفته شده بود؛ اما اخیرا این بودجه با نرخ فروش 8100 دلار در هر تن تعدیل شده است. اين در حالي است كه از ابتداي سال جاري، ميانگين قيمت مس در بازارهاي جهاني بالاتر از سطح 9000‌دلار قرار داشته است. مطالعه گزارش‌هاي منابع معتبر تحلیلی در مورد قیمت مس نشان مي‌دهد كه با توجه به کسری واقعی در بخش تولید در سال‌های 2011 و 2012، فلز سرخ شرایط مناسبی به لحاظ بنیادی را تجربه خواهد کرد و پیش‌بینی شرکت مبنی بر تحقق قیمت 8100 دلاری شمش در سال جاری از محافظه کاری بسیاری برخوردار است. پیش‌بینی اغلب بانک‌ها و نهادهای مالی تحلیلی برای میانگین قیمت مس در سال 2011 در محدوده بالاتر از قیمت 9000 دلار در هر تن قرار دارد.
به منظور محاسبه سودآوري شركت در سال 90، تخمین نشريه معتبر متال بولتن مبنی بر پیش‌بینی قيمت ميانگين شمش مس در سال 2011 در سطح 9200 دلار به عنوان مبنای محاسبات در نظر گرفته می شود که از پیش‌بینی‌های میانه رو در بین گزارش‌هاي منتشر شده از سوی مراجع تحلیلگر بین‌المللی است. جدول شماره يك، تخمين درآمد فروش شركت در سال 90 با لحاظ كردن قيمت‌هاي مورد پيش‌بيني در مقايسه با بودجه 8100‌دلاري را نشان مي‌دهد.
در خصوص مفروضات جدول شماره يك بايد به چند نكته توجه داشت:
1 – حجم تولید کاتد در سال جاری معادل 220,652 تن در بودجه شرکت پیش‌بینی شده و این در حالی است که در سه ماه نخست شرکت بیش از 60 هزار تن کاتد تولید کرده که یک رکورد تاریخی محسوب می شود. با توجه به موزون بودن تقریبی حجم تولید در فصول سال، حجم فروش کاتد در پیش‌بینی تحلیلی با 20 هزار تن افزایش نسبت به برآورد بودجه معادل 175 هزار تن در نظر گرفته شده است. حجم فروش سایر محصولات معادل بودجه 90 لحاظ گردیده‌اند.
2 – قیمت فروش کاتد در هر تن معادل 9200 دلار و نرخ تبدیل دلار 10600 ریال در نظر گرفته شده است. باید توجه داشت مطابق اخبار اعلام شده در مجمع سالانه اخیر، در حال حاضر تقریبا کلیه محصولات «فملی» در داخل کشور به فروش می رسد. با توجه به مبنا قرار گرفتن قیمت رسمی دلار در قیمت گذاری فروش داخلی مس، انتفاع شرکت از محل افزایش نرخ ارز منوط به تغییرات نرخ رسمی ارز خواهد بود و نوسانات ارز در بازار آزاد با فرض تمرکز بر فروش داخلی تاثیری در تغییر سودآوری نخواهد داشت.
3- قيمت كنسانتره مس، مفتول، اسلب و ته‌پاتيل در تخمين تحليلي به تناسب رشد قيمت جهاني كاتد مس (از 8100 به 9200‌دلار) افزايش يافته‌اند. تغيير قيمت اين محصولات متناسب با ضرايب قيمت هر يك نسبت به نرخ كاتد مس در بودجه شركت محاسبه شده است.
4 - قيمت ساير تولیدات (كنسانتره مولیبدن، کنستانتره طلا و نقره، اسيد سولفوريك، سرباره و...) در پيش‌بيني تحليلي بدون تاثير‌پذيري از تغييرات قيمت‌هاي جهاني مس، معادل بودجه شرکت در نظر گرفته شده‌اند.
اكنون به جدول شماره دو توجه كنيد كه در آن پيش‌بيني تحليلي از سود و زيان در سال 90 در كنار بودجه «فملی» ارائه شده است. (ارقام به میلیون ریال)
در خصوص ارقام جدول شماره دو بايد چند نكته را مد نظر داشت:
1 – پیش‌بینی بهاي تمام شده كالاي فروش رفته در بخش تحلیلی عمدتا معادل بودجه در نظر گرفته شده است. تنها در بخش کاتد، هزینه تولید 20 هزار تن محصول به سرفصل مزبور افزوده شده است.
2- هزينه‌هاي عملياتي و مالی در پیش‌بینی تحلیلی معادل ارقام بودجه لحاظ شده‌اند.
3 - درآمدهاي متفرقه در پیش‌بینی تحلیلی 90 معادل عملکرد سال گذشته در نظر گرفته شده‌اند. با توجه به حصول بخش عمده عوايد اين سرفصل از محل سود سپرده‌هاي بانكي، عدم رشد درآمد در اين بخش تخمینی محافظه کارانه از درآمدهای متفرقه «فملی» به شمار می‌رود.
4 – با توجه به رشد تقاضای داخلی برای محصولات مسی در بورس کالا (که به دلیل وجود اختلاف بین قیمت ارز رسمی و غیر رسمی به یک موقعیت «آربیتراژ» برای خریداران تبدیل شده است) و نیز رویکرد ملی مس مبنی بر اولویت تامین تقاضای داخلی، سرفصل مالیات پرداختی شرکت در صورت تداوم روند مزبور با توجه به عدم شمول معافیت بر فروش داخلی تاثیرات جدی خواهد پذیرفت. در پیش‌بینی تحلیلی با فرض فروش کل محصولات در داخل کشور ( که برآوردی محافظه کارانه تلقی می‌شود) هزینه مالیات بر اساس درآمد‌های مشمول محاسبه و تعدیل شده است.
با عنایت به موارد فوق مي‌توان گفت «فملي» در صورت تحقق قيمت جهاني مس در محدوده 9200 دلار در سال جاری و فروش کل محصولات در داخل، از پتانسيل افزايش41‌درصدي سودآوري نسبت به آخرين پيش‌بيني (تا سطح 786 ریال به ازای هر سهم) برخوردار است. در زمینه ارزش گذاری سهم نیز باید توجه داشت در صورت پیشرفت مساعد طرح‌های توسعه در چند سال آینده، سهام این شرکت از امکان برخورداری از P/E بالاتر نسبت به میانگین بلند مدت بازار (6 واحد) برخوردار است. بديهي است اين برآورد بر اساس پاره‌اي از مفروضات انجام شده و با تغيير آن مي‌توان به ارقام متفاوتي در خصوص ميزان سودآوري شركت در سال 90 دست یافت.


1275 بازدید
رای دادن به این مورد
( 0 رای )
منتشر شده در تحلیل بنیادی
کد خبر: 80

گزارشات پر بازدید