فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران و دارای مجوز رسمی از وزارت ارشاد در زمینه اطلاع رسانی بازار بورس کشور به شماره 90/27556 میباشد

تحليل بنيادي سيمان فارس و خوزستان

شروين شهرياري

 


* درخواست از آقای محمد زاده از طریق پست الکترونیک: لطفا تحلیلی از وضعیت بنیادی سهام سیمان فارس و خوزستان ارائه کنید.
مجموعه سيمان فارس و خوزستان با دارا بودن سهمی بيش از 25 درصد از كل توليد سيمان كشور بزرگترین هلدینگ تولید این محصول در ایران به شمار می‌رود. با توجه به ماهیت فعالیت شرکت، برای تعیین ارزش ذاتی بايد مشابه روش تحليل شركت‌هاي سرمايه‌گذاري، به محاسبه خالص ارزش دارايي‌ها (NAV) پرداخت.

بدین منظور مازاد ارزش بازار سرمایه‌گذاری‌های شرکت نسبت به بهای تمام شده را به حقوق صاحبان سهام می‌افزایند. جزئيات اين محاسبه در جدول نمايش داده شده است.
در خصوص ارقام جدول و آخرین وضعیت شرکت بايد به چند نكته توجه داشت:
1- مازاد ارزش بازار سرمايه‌گذاري‌هاي بورسي نسبت به بهاي تمام شده از آخرين وضعيت سبد سرمايه‌گذاري‌ها در پایان سال مالی (31 اردیبهشت 90) استخراج شده است.
2- سرمايه‌گذاري‌هاي خارج بورسي شركت عمدتا در سهام سيمان خوزستان (با مالکیت41 درصد)، سيمان ساوه (با مالکیت30 درصد) و سيمان آبيك (با مالکیت 98 درصد) به بهای تمام شده 380 میلیارد تومان متمركز شده‌اند. بودجه این شرکت‌ها برای سال آینده مالی (که جزئیات آن در گزارش بودجه «سفارس» مندرج است) نشان می‌دهد که هر سه شرکت با کاهش سودآوری در اثر رشد هزینه انرژی روبه‌رو شده‌اند. به این ترتیب با در نظر گرفتن 5 /6 =P/E (معادل میانگین فعلی صنعت سیمان در بورس تهران) ارزش برآوردی هیچ یک از این شرکت‌ها بیش از بهای تمام شده سرمایه‌گذاری در سبد «سفارس» به دست نمی‌آید. به همین دلیل با رعایت جانب احتیاط، از بابت سرمايه‌گذاري‌هاي خارج بورسي در محاسبه فوق هیچ گونه مازاد ارزش نسبت به بهاي تمام شده لحاظ نشده است.
3- حقوق صاحبان سهام در جدول فوق با فرض تحقق كامل پيش‌بيني سود 271 ريالي براي سال مالي منتهي به 31 ارديبهشت 90 محاسبه شده است.
4- بررسی فوق نشان مي‌دهد كه در شرايط فعلي قيمت سهام سیمان فارس و خوزستان از فاصله 30 درصدی نسبت به ارزش ذاتي محاسبه شده برخوردار است؛ بنابراین، می‌توان گفت سهام «سفارس» در مقطع کنونی مورد توجه سرمایه‌گذاران نبوده و به همین دلیل نسبت 69 /0 =P/NAV را تجربه می‌کند. باید در نظر داشت هر گونه تغيير در قیمت گذاری سيمان، تاثيري بسيار مهم در روند سودآوري عملياتي و رشد NAV شركت ايفا می‌کند. اخیرا مباحثاتی بین وزارت صنایع و انجمن صنفی صنعت سیمان انجام شده و درخواست افزایش قیمت فروش محصول مورد بررسی قرار گرفته است. انتظار می‌رود نتیجه مذاکرات مزبور در ماه جاری به صورت رسمی اعلام شود. باید در نظر داشت حتی صدور مجوز رشد محدود قیمت فروش سیمان نیز به علت ثابت بودن بهای تمام شده می‌تواند تاثیر به‌سزایی در رشد حاشیه سود خالص و متعاقب آن سودآوری تولیدکنندگان ایفا كند. البته در خصوص وضعیت کلی این صنعت در کشور بايد به اشباع نسبي بازار تقاضا و تشدید رقابت بین تولید‌کنندگان نيز توجه كافي داشت.
5- ارزش جايگزيني يك واحد يك ميليون تني توليد سيمان در حال حاضر حداقل 140 ميليارد تومان برآورد می‌شود. اين در حالي است كه بر اساس آخرین بودجه حسابرسی شده، گروه فارس و خوزستان برای سال مالی جاری (منتهی به 31 اردیبهشت 91) تولید حدود 17میلیون تن سیمان را برنامه ریزی كرده است. با لحاظ کردن این ظرفیت تولید، ارزش جایگزینی هلدینگ سیمان فارس و خوزستان (پس از کسر بدهی‌ها) 1238 میلیارد تومان به دست می‌آید که معادل 2751 ریال به ازای هر سهم (بیش از دو برابر قیمت تابلو) است. بدین ترتیب محاسبه NAV از منظر ارزش جایگزینی، تفاوت به مراتب بیشتری بین قیمت روز و خالص ارزش دارایی‌ها را نشان می‌دهد.
6- سهم هزينه سوخت و انرژي در توليد هر تن سيمان تا پیش از هدفمندسازی یارانه‌ها حدود 4 هزار تومان بود كه برآوردهای اولیه نشان می‌دهد که این هزینه به طور میانگین پس از اصلاح قیمت حامل‌های انرژی بیش از سه برابر شده است. بنابر برآورد اوليه، در صورت حذف كليه يارانه‌ها بهای تمام شده تولید سیمان از قیمت فروش فعلی در داخل پیشی خواهد گرفت. در چنين شرايطي طبيعتا ادامه حيات اين صنعت در بلندمدت وابسته به حمايت دولت و یا افزايش قيمت معنادار فروش محصولات خواهد بود.
7- «سفارس» پيش‌بيني درآمد خالص هر سهم براي سال مالي منتهي به 31 ارديبهشت 90 را 271 ريال اعلام كرده و در فصل تابستان شاهد برگزاري مجمع سالانه خود خواهد بود. پيش‌بيني سود خالص هر سهم براي سال مالي جاري (منتهی به 31 اردیبهشت 91) نيز 146 ريال به ازاي هر سهم برآورد شده که کاهش حدود 50 درصدی را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد. البته مطالعه جزئیات بودجه نشان می‌دهد که «سفارس» در برآورد سود زیرمجموعه‌ها (به ویژه در بخش خارج بورسی) حداکثر احتیاط را لحاظ كرده و در صورت عدم اجرای فاز دوم اصلاح قیمت حامل‌های انرژی، اعلام تعدیلات مثبت از سوی شرکت در طول سال مالی حتی با فرض عدم تغییر قیمت فروش سیمان دور از دسترس نخواهد بود.


1046 بازدید
رای دادن به این مورد
( 0 رای )
منتشر شده در تحلیل بنیادی
کد خبر: 81

گزارشات پر بازدید