فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران و دارای مجوز رسمی از وزارت ارشاد در زمینه اطلاع رسانی بازار بورس کشور به شماره 90/27556 میباشد

تحلیل بنیادی فولاد خوزستان

شروين شهرياري
درخواست از آقای گلستانی از طریق پست الکترونیک: امکان تعدیل سود فولاد خوزستان با توجه به رشد قیمت ارز چقدر است؟


پاسخ: فولاد خوزستان به همراه ذوب‌آهن اصفهان و فولاد مبارکه یکی از سه قطب اصلی فولادسازی کشور به شمار می‌رود. موقعیت جغرافیایی کارخانه در 10کیلومتری شهر اهواز قرار دارد که با ظرفيت توليد 3/2 ‌ميليون تن، انواع شمش فولادي شامل بيلت، اسلب و بلوم را از ‌تركيب مواد اوليه سنگ‌آهن و آهن قراضه تولید مي‌كند.

شرکت ظرف سه سال آینده برنامه افزایش ظرفیت به 5 میلیون تن با سرمایه‌گذاری 2906 میلیارد ریال و 186 میلیون یورو را در دست اجرا دارد که این طرح تاکنون حدود 10 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
فرآیند توليد کارخانه مشتمل بر سه بخش است؛ در مرحله اول مواد اوليه به گندله تبديل مي‌شود، سپس اين محصول مياني به آهن اسفنجي و بريكت تبديل شده و در فاز نهايي، انواع شمش فولادي از آهن اسفنجي تولید مي‌شود.
فولاد خوزستان قصد دارد در سال ‌جاري در مجموع 3 ميليون تن شمش فولادي در ابعاد مختلف مشتمل بر 2/1 ميليون تن اسلب و 8/1 ميليون تن بلوم و بيلت را توليد و به فروش برساند. در جدول شماره یک بودجه فروش ارائه شده توسط شرکت براي سال 90 را در مقايسه با پيش‌بيني تحليلي مشاهده مي‌کنيد.

همان طور که از ارقام جدول مشخص است، برآورد تحليلي از درآمد فروش حدود 1753 میلیارد ریال بيش از بودجه شرکت محاسبه شده است. در اين راستا بايد توجه داشت كه قيمت فروش محصولات فولاد نيمه خام در حال حاضر در منطقه در محدوده 670 دلار به ازاي هر تن قرار دارد.
این در حالی است که بر اساس گزارش سه ماهه، «فخوز» محصول اسلب خود را با قیمت 604 هزار تومان در هر تن و بلوم و بیلت را 634 هزار تومان در هر تن فروخته است. بدین ترتیب یک مقایسه اجمالی نشان می دهد که فولاد خوزستان تحت تاثیر کنترل‌های دولتی، محصولات خود را در فصل بهار زیر قیمت منطقه به فروش رسانده است. از ماه گذشته فروش محصولات فولادی در بورس کالا با انعطاف بیشتر از سوی وزارت بازرگانی شاهد افزایش قیمت بوده است و این وضعیت طبیعتا به زودی قیمت‌های فروش «فخوز» را نیز متاثر خواهد کرد. بنابراین در پیش‌بینی تحلیلی فوق، قیمت فروش اسلب برای 9 ماه باقیمانده از سال معادل 700 هزار تومان در هر تن و قیمت فروش بلوم و بیلت 735 هزار تومان در هر تن لحاظ شده است.
در نتیجه قیمت میانگین فروش محصولات برای کل سال با حدود 9 درصد افزایش نسبت به پیش‌بینی بودجه به دست آمده است. این مفروضات با توجه به قیمت 670 دلاری شمش در منطقه و قیمت دلار بیش از 11 هزار ریالی می‌تواند سناریویی محافظه کارانه در برآورد نرخ‌های فروش (در صورت کاهش فشار نرخ‌گذاری دولتی) تلقی شود.
براي تخمين سودآوري شرکت بايد بررسي بهاي تمام شده نيز انجام شود. در اين بخش با تغییر قیمت‌های فروش، هزینه خريد سنگ‌آهن داخلي نیز در معرض تغییر خواهد بود. به جدول شماره دو توجه كنيد. در جدول فوق، در ستون پيش‌بيني تحليلي، نرخ خريد سنگ‌آهن مطابق با افزایش 9 درصدی قیمت فروش محصولات به همین میزان تعدیل شده است که با توجه به فرمول توافق شده برای محاسبه قیمت سنگ‌آهن يك گمانه‌زني منطقی محسوب مي‌شود.
بدين ترتيب اثر افزايش قيمت خريد سنگ‌آهن نسبت به پيش بيني بودجه معادل 262 ميليارد ریال به دست مي‌آيد. سایر اقلام بهای تمام شده در بودجه عمدتا با افزایش زیادی نسبت به سال گذشته برآورد شده‌اند. به عنوان مثال هزینه دستمزد و سربار شرکت نسبت به آخرین پیش‌بینی سال گذشته به ترتیب معادل 45 و 42 درصد رشد یافته اند. مطالعه جزئیات این برآوردها نشان می دهد که اثر رشد هزینه انرژی و تورم به خوبی در برآوردهای جدید لحاظ شده‌اند و بنابراین شرکت در بودجه تنظیمی خود از موضع محافظه کارانه با شرایط جدید اقتصادی مواجه شده است.
بدين ترتيب با در نظر گرفتن آثار موارد فوق در برآورد تحليلي (افزايش درآمد فروش و بهاي تمام شده) می توان گفت سود ناخالص شركت نسبت به بودجه فعلي از قابلیت رشد 1491 میلیارد ریالی برخوردار است. در نتیجه، با فرض ثبات ساير سرفصل‌ها و محاسبه اثر ماليات، 1193 ميليارد ریال بر سود خالص شرکت افزوده مي‌شود.
اين تغييرات مي‌تواند EPS 631 ريالي كنوني «فخوز» را با رشد 544 ريالي به رقم 1175 ريال برساند که در محدوده EPS سال گذشته (1209 ریال) است. البته باید توجه داشت این تخمین بر اساس امکان افزایش نرخ‌های فروش محصولات شكل گرفته و کارشناسان با تغییر مفروضات می توانند به ارقام متفاوتی برای محاسبه EPS شرکت در سال 90 دست یابند.

1040 بازدید
رای دادن به این مورد
( 0 رای )
منتشر شده در تحلیل بنیادی
کد خبر: 82

گزارشات پر بازدید