فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران و دارای مجوز رسمی از وزارت ارشاد در زمینه اطلاع رسانی بازار بورس کشور به شماره 90/27556 میباشد

تحلیل بنیادی «حمل و نقل خلیج‌فارس»

شركت حمل و نقل بين‌المللي خليج‌فارس در سال 1368 شروع به فعاليت كرد. شركت در سال 1389 از ماهيت سهامي خاص به سهامي عام تغيير يافت.


اين شركت با سرمايه 349 ميليارد ريال هم اكنون تحت مالكيت 98 درصدي شركت مادر تخصصي بازرگاني دولتي ايران فعاليت مي‌كند كه قرار است به زودي 5 درصد سهام شركت به عنوان يكي ديگر از شركت‌هاي مشمول اصل 44 و به عنوان قطب حمل و نقل جاده اي كشور و بزرگترين شركت حمل كننده و نگهدارنده غلات كشور عرضه شود.

«حفارس» با بيش از 104 شعبه و نمايندگي در كل كشور 50 درصد از گندم تهران و 5 درصد از گندم كل كشور را در سيلوهاي خود ذخيره مي‌كند، به عبارتي اين شركت هم در زمينه حمل و نقل فعال است هم با توجه به دارا بودن 2 سيلوي بزرگ ظرفيت ذخيره‌سازي 420 هزار تن گندم را نيز دارد.

روند سودآوري حفارس
همان طور كه در نمودار روبه‌رو مشخص است، روند سودآوري شركت هم با رشد خوبي همراه بوده است كه با توجه به ورود شركت به بازار سرمايه و خصوصي شدن و عدم انجام قراردادهاي حمل زيانده با افزايش حاشيه سود 5 درصدي فعلي مواجه شده و با تعديل عايدي خوبي روبه‌رو خواهد شد.
پيش‌بيني سود سال 90
شركت سود هر سهم سال مالي منتهي به 29/12/90 خود را به ازاي هر سهم 199ريال پيش‌بيني كرده است كه با رشد 190 درصدي به نسبت سال 89 مواجه شده است.
حاشيه سود شركت در سال 89 معادل 3 درصد و براي سال 90 حدود 5/6 درصد در نظر گرفته شده است.
شركت هنوز مجمع سال 89 خود را برگزار نكرده است كه پس از عرضه اوليه قصد برگزاري مجمع و تقسيم 50 درصدي سودسال 89 را دارد و این موضوع یکی از جذابیت‌های خرید سهام «حفارس» در عرضه اولیه محسوب می شود. شركت در ابتدا سود سال 89 خود را به ازاي هر سهم 226 ريال اعلام كرده بود كه در نهايت موفق به پوشش تنها 69 ريال از سود مذكور شده است. از علل ناكامي شركت در دستيابي به سود پيش‌بيني شده مي‌توان به عدم اجراي برخي قرار دادها مانند قرارداد حمل سنگ آهن زنجان و تاخير در اجراي قرار داد حمل سنگ‌آهن‌ سنگان اشاره کرد، همچنين آزاد سازي نرخ گندم و آرد باعث كاهش 10 درصدي حمل آرد تعهدي به نسبت سال 88 شده بود. همچنين تحميل شدن هزينه طرح بازنشستگي پيش از موعد كاركنان كه بيش از پيش‌بيني شركت بوده است، نيز در مجموع از علل انحراف و كاهش سود سال 89 به نسبت پيش‌بيني اوليه بوده است.(جدول شماره يك)
خدمات و درآمدهاي شركت«حفارس» را مي‌توان در 3 دسته كلي حمل و نقل جاده‌اي داخلي و ذخيره‌سازي و انبارداري غلات و خدمات فني و مهندسي خودرو طبقه‌بندي كرد، به عبارتي درآمدهاي شركت در اين 3 دسته خلاصه مي‌شود.
حمل و نقل جاده‌اي
«حفارس» با اختيار داشتن 492 دستگاه كاميون كشنده فعال ملكي و 2500 دستگاه كاميون تحت پيمان و 70هزار دستگاه كاميون تجاري كه در حمل محمولات شركت مشاركت دارند.
ذخيره‌سازي و انبارداري غلات
همچنين شركت با دارا بودن دو سيلوي بزرگ روباز و فلزي با ظرفيت 420 هزار تن قابليت تخليه و بارگيري و ذخيره‌سازي غلات را دارد(رو باز با ظرفيت 350 هزار تن و فلزي با ظرفيت 70 هزار تن).


خدمات فني و مهندسي
دفتر شركت كه بزرگترين بارانداز غلات تهران محسوب مي‌شود، در يكي از اصلي‌ترين مسيرهاي ورود و خروج كاميون به تهران واقع شده، همچنين همجواري با شهرك كاميون‌داران شرايطي را فراهم كرده است، تا شرايط عرضه خدمات فني و مهندسي به خودروهاي عمومي مانند معاينه فني و تعميرات سبك و سنگين و كارواش وجود داشته باشد و از اين طريق درآمد مناسبي براي شركت ايجاد مي‌شود. اين شركت با دارا بودن 6 سوله مسقف و مجهز تعميرگاهي در زميني به مساحت 15 هزار متر مربع قرار گرفته است، يكي از كاملترين مجموعه‌هاي تعميرگاهي خودروهاي ديزلي در كشور است كه در سال 88 نيز موفق به اخذ نمايندگي فروش ايران‌خودرو ديزل (گواه) شد.
همچنين اين شركت هم اكنون توانايي كليه خدمات لجستيك مانند ترانزيت و حمل و نقل تركيبي و صادرات و واردات و تشريفات گمركي را داراست.
درآمدهاي شركت
همان طور كه در جدول شماره 2 مشاهده مي‌شود، از لحاظ وزني حدود 54 درصد و از نظر ريالي حدود 58 درصد از درآمدهاي شركت را درآمد حمل گندم تشكيل مي‌دهد. بيش از 54 درصد از خدمات شركت مربوط به حمل و نقل شركت‌هاي غله و خدمات بازرگاني مناطق و بيش از 15 درصد به شركت بازرگاني دولتي ايران و حدود 7 درصد مربوط به ذوب‌آهن اصفهان است.
اجزاي تشكيل دهنده بهاي تمام شده
هزينه بهاي تمام شده شامل دستمزد رانندگان طبق دستورالعمل يا قرارداد مشاركت و همچنين هزينه سوخت كاميون‌ها و تعميرات و هزينه قطعات يدكي و لاستيك و هزينه استهلاك است.


ريسك ناشي از هدفمندسازي يارانه‌ها
با افزايش قيمت سوخت از 165 ريال به 1500 ريال بهاي تمام شده خدمات شركت و هزينه‌هاي شركت نيز افزايش يافته است و موجب شده سهم سوخت از بهاي تمام شده حمل از 3 درصد به 15 درصد افزايش يابد. اگر چه با افزايش قيمت سوخت دولت مجوز افزايش 15 درصدي نرخ حمل را صادر کرده است، ولي با توجه به اينكه از يك طرف افزايش نرخ سوخت باعث افزايش نرخ خدمات شده و از طرف ديگر شركت براي حفظ بازار موجود و مشتريان خود نمي‌تواند نرخ خدمات خود را متناسب با افزايش نرخ سوخت افزايش دهد، اما عامل مهمي كه بخش عمده اين ريسك را پوشش خواهد داد، درآمد صدور كميسيون بارنامه است، به بيان ديگر با توجه به اين كه شركت بخشي از كميسيون بارنامه را از صاحبان كالاها دريافت می‌کند، افزايش نرخ حمل بدون هيچ گونه تحميل هزينه اضافي باعث افزايش درآمد كميسيون بارنامه خواهد شد.
از طرفي با ورود شركت به بورس اوراق بهادار تهران و تغيير ماهيت شركت از شركتي دولتي به شركت خصوصي ريسك مربوط به سوخت گران خودروهاي پلاك دولتي نيز حذف خواهد شد.
ريسك اجراي طرح تحول بر فعاليت‌هاي شركت
با آزادسازي بازار گندم و آرد بازار حمل آرد از انحصار شركت‌هاي دولتي خارج و امكان حضور شركت‌هاي خصوصي نيز فراهم شده است. همچنين همزمان كاهش 30 درصدي مصرف آرد و گندم بر كل تقاضاي حمل اثر منفي داشته و باعث كاهش حمل شركت می شود. لازم به ذكر است حمل گندم در فضاي نسبتا رقابتي و به صورت مناقصه اي به شركت واگذار می شود، بدين ترتيب امكان كاهش حمل در بازار آرد به نسبت گندم بيشتر است.
همچنين شركت به دليل حمل و نقل داخلي از تحريم‌هاي احتمالي آسيبي نخواهد ديد و اين يك حسن بزرگ براي شركت در مقابل تحريم‌هاي احتمالي آينده است.
طرح‌هاي توسعه «حفارس»
1-ورود به بازارهاي درون شهري و پخش مويرگي: شركت حمل و نقل خليج فارس ضمن انجام مقدمات لازم براي دريافت مجوز پخش سراسري بنا دارد زنجيره لجستيك كاملتري از شركت‌هاي پخش ايجاد كند و در تمام طول زنجيره مشاركت و برنامه‌ريزي كند.
2-حمل مواد پسماند شهري: شركت با توجه به تجربه حمل پسماند شهري و انتقال به محل دفن در شهرهايي مانند مشهد و گرگان و همدان قصد ورود گسترده تري به اين حوزه دارد. اين شركت قصد دارد تا 3 سال آينده حداقل 20 درصد از پسماندها(5/3 ميليون تن) از اين كالاها را جمع‌آوري و به مراكز دفن يا بازيافت انتقال دهد.
3-توسعه ظرفيت مراحل ذخيره‌سازي: سيلوي فلزي شركت كه هم اكنون داراي ظرفيت 70 هزار تني ذخيره گندم مي‌باشد قابليت ارتقا تا سطح 140 هزار تن ذخيره‌سازي گندم را دارد لذا شركت قصد دارد جهت گسترش فعاليت‌هاي لجستيكي خود ظرفيت اين سيلو را تا ظرفيت مذكور افزايش دهد و از اين طريق منابع درآمدي جديدي بدون صرف سرمايه‌گذاري چنداني ايجاد كند.
مقايسه با ساير شركت‌ها
همان‌طور كه در جدول شماره 3 مشاهده مي‌شود، نسبت «پي به اي» شركت‌هاي هم گروه «حفارس» در بازار سرمايه تقريبا بالا است و پيش‌بيني مي‌شود، پي بر اي «حفارس» با توجه به طرح‌هاي توسعه اي و احتمال تعديل عايدي و افزايش حاشيه سود شركت نيز بين دو سطح 8-9 قرار بگيرد.
بندهاي حسابرسي شركت
شركت مبلغ 53.000 ميليون ريال مطالبات سنواتي عمدتا شامل طلب از سازمان و ادارات غله و شركت در حال تسويه گندم بار و شوراهاي آرد و نان و نيز شركت معادن فارياب از سنوات قبل از سال 1386 است كه تاكنون مبلغ 10ميليارد و 487 ميليون ريال ذخيره در حساب‌ها منظور شده، اما به دليل نبود مستندات كافي رقم دقيق ذخيره اضافي مشخص نیست. شركت در اين خصوص اعلام كرده پيگيري از سازمان غله تاكنون به نتيجه نرسيده است و اقدام قضايي از شركت فارياب به عمل آمده ولي تاكنون به نتيجه نرسيده است، همچنين وصول مطالبات از شوراهاي آرد و نان به علت انحلال اين شوراها امكان پذير نیست.
عرضه اوليه
شركت بازرگاني ايران قصد عرضه 5 درصدي سهام شركت را در عرضه اوليه دارد و در صورت كشش بازار قصد عرضه 5 درصد ديگر از سهام شركت را پس از برگزاري مجمع دارد همچنين انجمن آرد و نان خواهان بلوك 20‌درصدي شركت است. (تركيب سهامداران شركت به شرح جدول شماره 5 اعلام شده است.)
1068 بازدید
رای دادن به این مورد
( 0 رای )
منتشر شده در تحلیل بنیادی
کد خبر: 83

گزارشات پر بازدید