فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران و دارای مجوز رسمی از وزارت ارشاد در زمینه اطلاع رسانی بازار بورس کشور به شماره 90/27556 میباشد

تسویه بدهی

تسویه بدهی

          تعدادی از دوستان در سال 1392 اقدام به واریز مبلغ عضویت جهت بهره مندی از خدمات این گروه را کرده اند و بنا به شرایط...
کانال رسمی گروه ایران بورس در تلگرام

کانال رسمی گروه ایران بورس در تلگرام

برای اخبار و تحلیل و سبد خرید به ما بپیوندید     اینجا همه چیز رایگان است      https://telegram.me/iranboursegroup      

TELEGRAM

 

تحلیل ها

 •  
  تحلیل تکنیکال فولاد مبارکه

  فولاد مبارکه 931209

  در نمودار ماهانه سهم در دوره بلند مدت شاهد صعودی بودن آن میباشیم.پس از رشد

   
 •  
  تحلیل تکنیکال کهمدا

  کهمدا 931209

  در نمودار هفتگی سهم شاهد نوسان در یک محیط مسطتیل میباشیم.کف ان در 5180 و سقف 8630

   
 •  
  تحلیل تکنیکال تاپیکو

  تاپیکو931209

  در بررسی نمودار هفتگی این سهم خوب بازار مشاهده میشود که در یک کانال نزولی در حال افت

   
 •  
  تحلیل تکنیکال کروی

  کروی 931209 

  در نمودار هفتگی سهم شاهد رشد در یک کانال صعودی بلند مدت 3 ساله و اصلاح دریک

   
 •  
  تحلیل تکنیکال بانک ملت

  بانک ملت(وبملت)
  باتوجه به فضای  مبهم مذاکرات، این سهم بانکی ارزشمند گزینه ای ایده آل برای افراد

   
 •  
  تحلیل تکنیکال حسینا

    حسینا931127

  در نمودار روزانه سهم شاهد اصلاح در یک کانال نزولی هستیم که سهم در اخرین مرحله

   
 •  
  تحلیل تکنیکال لیزینگ ایرانیان (وایران)

  وایران(ایزینگ ایرانیان)

  این سهم لیزینگی پس از صعود اخیر تا محدوده فیبوی 0.886 ریتریسمنت خود را

   
 •  
  تحلیل تکنیکال وبوعلی

  وبوعلی 931118

  در نمودار روزانه سهم همانطور که مشاهد میکنیم سهم در حال اصلاح حرکت بزرگ ما قبل خود

   
 •  
  تحلیل تکنیکال بانک حکمت

  بانک حکمت ایرانیان 931014

  روز گذشته شاهد معاملات بسیار پرقدرتی از این سهم بودیم.پس از راهیابی

   
 •  
  تحلیل تکنیکال از بترانس

   

   

   

  بترانس931013 

  در بررسی نمودار سهم در فرمت ماهانه، مشاهده میکنیم که

   
 •  
  تحلیل تکنیکال سرب و روی ایران

  فسرب931013

  با وجود مشکلات متعدد در این شرکت و ریسک های موجود،در بررسی نمودار هفتگی سهم نکات قابل

   
 •  
  تحلیل تکنیکال جوشکاب یزد

  تحلیل تکنیکال جوشکاب یزد

  سهام در یک کانال صعودی قرار دارد . که اکثر اوقات وقتی قیمت به کانال می رسد

   
 •  
  تحلیل مهم شاخص + یک خبر مهم

   

  با سلام خدمت همه دوستان و همراهان عزیز ایران بورس

  مدتی است که سکوت بهترین راه برای عدم

   
 •  
  تحلیل تکنیکال حتاید

  حتاید930923

  در نمودار روزانه حتاید پس بازگشایی سهم بعد از یک مدت طولانی شاهد رشد جالبی از سهم

   
 •  
  تحلیل تکنیکال شاخص گروه بیمه

  شاخص گروه بیمه 930923

  در نمودار روزانه شاخص گروه بیمه در صعود قبل پس از برخورد به مقاومت و وجود

   
 •  
  تحلیل تکنیکال ویژه خبهمن

   

  خبهمن930919

  در نمودار هفتگی پس از رشد سال قبل،سهم وارد روند نزولی گردید و تا پایینتر از

   
 •  
  تحلیل تکنیکال ثامان

  ثامان930919

  در نمودار هفتگی این شرکت ساختمانی وضعیت جالبی را شاهد هستیم.پس از رشد قابل توجه سال

   
 •  
  تحلیل تکنیکال خوارزمی

  خوارزمی

  در نمودار روزانه سهم با رسم کانال صعودی سهم شاهدیم که که سهم در کف کانال قرار دارد.با توجه

   

پتروشیمی زاگرس و قرابت آن با مفهوم عرضه های اولیه سهام

روز گذشته 5 درصد از سهام شرکت پتروشیمی زاگرس در حالی به قیمت 1250 تومان برای هر سهم عرضه و کشف قیمت شد که گفته می شود شرکت پتروشیمی بازرگانی (از شرکت های سرمایه پذیر شرکت سرمایه گذاری غدیر) و سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کارکنان صنعت نفت که پیشتر به ترتیب هر کدام 3.60 و 2.35 درصد از سهام پتروشیمی زاگرس را در مالکیت خود داشته اند خریداری شده که به نظر می رسد با ماهیت اصلی عرضه های اولیه سهام شرکت ها در بورس (IPO ) و آزاد سازی سهام شناوری آنها از ترکیب سهامداری سهامداران عمده منافات داشته ، چرا که با عرضه سهام شرکتی دوباره سهامداران عمده صاحب سهام بیشتری می شوند .

بنابر گزارش بورس نیوز نماد شرکت پتروشیمی زاگرس در حالی طی روزهای آینده به منظور برگزاری مجمع فوق العاده و انتخاب اعضای هیأت مدیره متوقف می شود که گویا صندوق بازنشستگی کارکنان صنعت نفت با تفاهمی که با مجموعه شرکت سرمایه گذاری غدیر نموده ، تنها حق رای خود را در هیأت مدیره به این شرکت واگذار نموده تا بدین ترتیب به لحاظ قانونی ترکیب اعضای هیأت مدیره با ادغامی که صورت می گیرد از شش کرسی به پنج کرسی تبدیل شود .

در این باره رضا زنگنه کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه با معامله ای که در نماد پتروشیمی زاگرس انجام شد ، عملاً تغییری در ترکیب اعضای هیأت مدیره قبلی این شرکت رخ نخواهد داد در گفتگو با خبرنگار ما می افزاید : اگر چه شرکت پتروشیمی زاگرس پس از یازده سال به بازار سرمایه قدم می گذارد اما با نگاهی به فرآیند عرضه های اولیه سهام (IPO ) و ماهیت اصلی آنها مبنی بر افزایش سهام شناوری شرکت ، باید سوال شود که چطور می شود عرضه اولیه سهام شرکتی به نام پتروشیمی زاگرس برای جذب سهامداران جدید انجام می شود اما در نهایت این خود سهامداران عمده هستند که با خریداری آن بر میزان سهامداری خود می افزایند.

ظرفیت ها رو به اتمام است

وی با بیان اینکه کشف قیمت 1250 تومانی برای هر سهم پتروشیمی زاگرس نمی تواند گویای ظرفیت بیشتری برای رشد قیمت سهام در روزهای آینده باشد اظهار داشت : این شرکت تولید کننده متانول در حال حاضر با ظرفیت 80 درصدی خود مشغول به فعالیت بوده و از اینرو اینکه انتظار از عایدات آتی این شرکت با نسبت پی بر ای بالایی عنوان شود منطقی نیست . از طرفی مقایسه این نسبت با پی بر ای شرکت هایی همچون خارک و فناوران صحیح نبوده زیرا این دو شرکت علاوه بر اینکه نقدینگی مناسبی در حسابهای خود جا داده اند ، نرخ فروش متانول تولیدی آنها نسبت به قیمت برآوردی آن در بودجه به نحوی است که انتظار تعدیل سود پیش بینی شده از این محل انتظار می رود و حال آنکه پتروشیمی زاگرس ، متانول تولیدی خود را بطور یکسان با قیمت برآوردی در بودجه به فروش می رساند .

به گفته زنگنه در صورتی پتروشیمی زاگرس قادر به رشد سودآوری و تحقق سود پیش بینی شده 200 تومانی خواهد بود که در شرایط ایده آل ، بیش از ظرفیت فعلی خود تولید کند .

صف خریدی در کار نیست

این فعال بازار سرمایه با تأکید دوباره مبنی بر اینکه به لحاظ بنیادین رشد قیمت سهام پتروشیمی زاگرس بیش از این انتظار نمی رود ، حبابی شدن نرخ سهام این شرکت در صورت افزایش قیمت آن را یاد آور شد و گفت : در این بین با توجه به اینکه سهامداران عمده این شرکت بخشی اعظمی از این بلوک را خریداری کرده اند به نظر می رسد به لحاظ درصد سهام شناوری پایین آن و عدم عرضه بیشتر در روزهای آتی با رشد ضعیفی مواجه بوده اما به هر حال احتمال تشکیل صف خرید سنگین در این نماد انتظار نمی رود .

تکرار یک تجربه

احسان بدیعی کارشناس دیگری که در بازار سرمایه فعال است در گفتگو با خبرنگار ما انجام معامله پتروشیمی زاگرس را خارج از فضای رقابتی موجود در بازار سهام اعلام کرد و گفت : در حالیکه تمایل معامله گران مبنی بر نرخ گذاری 1050 تومانی برای هر سهم پتروشیمی زاگرس بود اما با لابی سهامداران عمده ، تجربه عرضه سهام پالایش نفت تبریز در سال گذشته تکرار و قیمت هایی به مراتب بالاتر از ارقام مورد انتظار برای آن ثبت شد .

وی با اشاره به ثبت نسبت پی بر ای بسیار بالای هر سهم پتروشیمی زاگرس عنوان کرد : چنانچه این سهم در اوایل سال جاری با قیمت های فعلی عرضه می شد هیچ کس به آن خرده نمی گرفت اما با توجه به شرایط کنونی بازار سرمایه و عدم ترسیم چشم اندازی روشن ، بازار سایر پی بر ای های شرکت ها را نیز می سنجد و لذا ثبت چنین نسبت هایی از این منظر برای این شرکت جای تأمل دارد .

مقایسه متانکس با زاگرس

بدیعی با مقایسه ارزش بازاری و ذاتی سهام برخی از تولیدکنندگان مواد پتروشیمی در جهان تصریح کرد : شرکت متانکس به عنوان بزرگترین تولید کننده متانول جهان ارزش روزی بالغ بر دو میلیارد و 700 میلیون دلار را به خود اختصاص داده اما ارزش روز شرکت پتروشیمی زاگرس را با این حجم از سهام و سهم بازار مصرف آن در حدود سه میلیارد دلار اعلام می کنند که نمی تواند با منطق سازگار باشد . در عین حال بازار فرابورسی که در آن حجم مبنا معنایی نداشته و با نوسان 5 درصدی قیمت معاملات مواجه هستند ، چنین نرخ گذاری هایی خطرناک است .

عرضه اولیه سهام بی معنی شد

این فعال بازار سرمایه با بیان اینکه خرید دوباره سهام توسط سهامداران عمده دیگر معنایی برای عرضه اولیه باقی نمی گذارد ، گفت : این سهامداران می توانستند در بازار سوم یا پایه فرابورس با توافقی که می کردند درصد سهامداری خود را تغییر می دادند و از اینرو نیازی نبود تا سهمی با این قیمت به عنوان عرضه اولیه سهام روی میز فروش قرار گیرد .

از از طرفی با توجه به سابقه سرمایه گذاری غدیر در عرضه سهام شرکت هایی همچون فولاد آلیاژی ایران ، باغمیشه و پتروشیمی پردیس مبنی بر عدم حمایت از سهام و تمرکز به کشف قیمت بالا ، به نظر می رسد در صورت پافشاری فروشنده در یک قیمت مشخص در عرضه سهام شرکت های ساختمانی آ. س. پ و غدیر خوزستان و عدم تجمیع خریداران در قیمت های پیشنهادی این سهم ها نیز مشابه پتروشیمی زاگرس کشف قیمت شود .

به گزارش بورس نیوز علاوه بر نظرات ارایه شده از سوی کارشناسان فوق ، گفته می شود قیمت تمام شده سهام پتروشیمی زاگرس در پرتفوی شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کارکنان صنعت نفت در ابتدا به ازای هر سهم مبلغ 860 تومان بوده که با توجه به میزان سهام عرضه شده این شرکت در روز گذشته و کشف نرخ 1250 تومانی هر سهم آن به نسبت میانگین وزنی نرخ این سهم در پرتفوی شرکت در صورت واگذاری ، سودی 50 درصدی را در این عرضه برای خود ایجاد نموده است .

2072 بازدید
رای دادن به این مورد
( 0 رای )
منتشر شده در اخبار بازار بورس
کد خبر: 78

گزارشات پر بازدید