فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران و دارای مجوز رسمی از وزارت ارشاد در زمینه اطلاع رسانی بازار بورس کشور به شماره 90/27556 میباشد

شکست كف 14 ماهه شاخص کل

زهرا رحيمی: شاخص بورس تهران روز گذشته در ادامه روند نزولی خود پس از تمدید مذاكرات 751 واحد ديگر افت كرد و به رقم 70 هزار و 291 واحد رسيد كه اين رقم كمترين مقدار شاخص در 14 ماه گذشته و از بيستم مهر ماه محسوب می‌شود. حجم و ارزش معاملات هر چند نسبت به روزهای قبل از مذاکرات رقم قابل توجهی نبود اما نسبت به روز گذشته به ترتیب با رشد 28 و 56 درصدی نسبت به روز چهارشنبه مواجه شد.
كارشناسان دلايل روند نزولی شكل گرفته در بورس تهران را كاهش سريع قيمت نفت، تحرکات و نوسانات در بازار ارز، موارد مربوط به بودجه سال 94 وتمديد مذاكرات می‌دانند و اين سه عامل را از جمله مواردی كه موجب ایجاد ترديد در سرمايه‌گذاران برای فعاليت در بازار سهام می‌شوند، عنوان می‌کنند. این در حالی است که کارشناسان معتقدند برخی از این عوامل از جمله نرخ ارز سیگنال گمراه‌کننده‌ای به بازار ارسال می‌کند. در طرف دیگر نیز کارشناسان معتقدند بازار ارز نیز از حرکت بورس تاثیر گرفته که تحلیل درستی نیست.  برخی كارشناسان نيز خبر تغییر مديريت سازمان بورس را از جمله دلايلی می‌دانند كه به فضای صبر و انتظار سرمايه‌گذاران دامن زده و ابهاماتی را پیش روی آنها گذاشته است. در اين رابطه، نصرالله برزنی، كارشناس بازار سهام به موارد تاثیر گذار بر روند نزولی شاخص در روزهای اخیر اشاره كرد و گفت: هرچند عواملی چون تمديد مذاکرات و کاهش قیمت سریع نفت و ارائه بودجه 94 بر روند نزولی شاخص تاثير گذاشته است اما سرمايه‌گذاری در بورس يك سرمايه‌گذاری بلند مدت بوده و اين كاهش‌ها در بازار سهام دور از انتظار نیست، چرا‌كه نوسانات جزو ذات بازار سهام است.
وی به تجربه بورس‌های دنيا اشاره كرد و گفت: بورس کشورهای آسيای جنوبی (مثل کره و هنگ‌گنگ) در دو دهه گذشته ریزش قیمتی را تجربه کرده و بحران‌هایی را از سر گذراندند اما پس از آن با قدرت بيشتری به کار خود ادامه دادند.
وی افزود: در تمام بازارهای اوراق بهادار نوسان وجود دارد بنابراین روند شكل گرفته نگران‌كننده نيست و در راستای اصلاح قیمت سهام است.اين كارشناس بازار سهام به ماهيت بازار‌های اوراق بهادار اشاره كرد و ادامه داد: ارزش‌گذاری در بازار اوراق بهادار نسبت به بازارهای كالايی مشكل بوده و جنبه‌های روانی در آن بسيار اثر گذار است و بسياری از افت و خيز‌ها به هیجانات روانی سرمايه‌گذاران بستگی دارد.وی ادامه داد: نگرانی سرمایه گذاران از بودجه سال 94 به این صورت است که ممکن است دولت برای پوشش کسری بودجه از منابع ديگری استفاده کند و این مساله بازار را متاثر كند.
برزنی به قیمت سهم صنايعی كه از پتانسیل رشد خوبی برخوردار هستند، اشاره كرد و افزود: پتروشيمی‌ها،معدنی‌ها،فولادی‌ها، بانك‌ها و خدماتی‌ها تحت شرایط سخت نیز می‌توانند توسعه يابند؛ برای مثال پتروشیمی‌ها بر اثر كاهش قيمت نفت خام به‌عنوان سوخت و ماده اولیه و افزايش قيمت ارز كه می‌تواند موجب افزايش درآمد ریالی صادرات این بخش شود،از پتانسیل خوبی برای رشد برخوردار است. این کارشناس بازار سهام به وضعيت گروه خودرويی اشاره كرد و افزود:خودرويی‌ها نیز از پتانسیل خوبی بهره مند هستند اما برای احيای این پتانسیل به زمان بيشتری نیاز دارند چرا كه مسائلی اين صنعت را با مشكلاتی مواجه ساخت.وی افزود: تحريم‌ها و مساله كنترل قيمت که در زمان دولت نهم و دهم به این صنعت تحمیل شد از این دست موضوعات است؛ به‌طوری كه به رغم افزايش بهای مواد اولیه و دستمزد نمی‌توانستند قيمت خودرو را افزايش دهند، بنابراین اين مسائل به صنعت خودرو آسیب‌هایی وارد كرد که احيای آن به زمان بيشتری نيازدارد. وی در پاسخ به اين سوال كه آيا تغيير مديريت سازمان بورس نیز از دلایل روند نزولی شاخص بوده است، گفت: روند كاهش قيمت قبل از اخبار تغيير مديريت آغاز شده بود بنابراين اینکه تغییر مدیریت موجب کاهش قیمت‌ها شده است، صحیح نیست اما این تغییر موجب ابهاماتی شده که به فضای صبر و انتظار بازار دامن زده است، چرا‌كه سیاست‌های تیم مدیریتی جدید برای سرمایه‌گذاران مبهم است. برزنی به انتظار بازار و سرمايه‌گذاران از مدیریت جديد اشاره كرد و گفت: در همه جای دنيا در شرايطی كه قيمت سهام روند نزولی دارد دولت و موسسات عمومی بزرگ مثل صندوق‌های بازنشستگی در نقش خريدار ظاهر می‌شوند؛ به‌طور مثال فدرال رزرو 50 ميليون دلار نقدينگی به بازار سهام وارد كرد. وی افزود: در كشور ما نيز بانك‌ها و بانك مركزی می‌توانند با خريد سهام روند نزولی بازار را تغيير دهند بنابراین دستور وزارت اقتصاد و بانک مرکزی به بانک‌ها در زمینه تزریق نقدینگی به بورس اقدام بسیار مناسبی بود.وی ادامه داد: منافع اين موسسات عمومی و صندوق‌های بازنشستگی در گرو رونق بازار است، پس وقتی در بازار سرمايه‌گذاری می‌كنند موجب افزايش قيمت سهام می‌شوند و با ايجاد فضای اطمينان‌بخشی، سرمايه‌گذاری‌های كوچک‌تر را هم به سرمایه‌گذاری در بورس ترغیب می‌کنند؛ بنا‌براين بازار از مديريت جديد انتظار ايجاد ابزارهای اعتماد‌بخشی و ايجاد امنيت دارد. وی در پايان اقدامات تيم مديريتی سابق را ارزنده دانست و گفت: تيم مديريتی پيشين با ايجاد ابزارهای نوین در بورس و فرابورس و ايجاد قوانين و مقررات مناسب اقدامات بزرگی در راستای توسعه بازار انجام داد و اميد است مدیریت جديد نيز با ادامه مسير تیم مدیریتی سابق در جهت توسعه بازار قدم بردارد. وی بزرگ كردن بازار، شفافيت بيشتر، معاملات منصفانه‌تر و نظارت‌های دقیق‌تر را از جمله اقدامات مدیریت پیشین عنوان کرد.

ریزش بازار

 

527 بازدید
رای دادن به این مورد
( 0 رای )
منتشر شده در اخبار
کد خبر: 8485

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید