فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران و دارای مجوز رسمی از وزارت ارشاد در زمینه اطلاع رسانی بازار بورس کشور به شماره 90/27556 میباشد

یک خبر داغ از جنس پدیده

 

رسما اعلام میداریم ایران بورس نه طرفدار پدیده است و نه علیه آن

موضوع سوالات زیادی است که راجع به این سهم از ما پرسیده شد

 

چند سالی بود که سهم یکی از رقبای بسیار پرقدرت بازار بورس در حال رشد خوبی بود اونم چه رشدی بازار منفی پدیده مثبت بازار مثبت پدیده مثبت روال ثابت سهم سبب شد تا خیلی از سهامداران بازار بورس و خیلی از مردم عادی به سمت این شرکت و خرید به اصطلاح سهام آن روی بیاورند دقیق که بررسی کنیم ماهیت بازار بورس و شرکت در آن برای افراد حقیقی در حقیقت کسب سود بیشتر است و افزایش سرمایه های افراد خوب پدیده هم سود خوبی به مردم میداد و دائم با افزایش قیمت روزانه مواجه بود از روزی 3 تومان گرفته تا 5 تومان و این اواخر هم روزی 12 تومان رشد میکرد تقریبا اگه یک سال پیش این موقع پدیده رو خریده بودید حوالی 3000 قیمت داشت و در عرض یک سال سرمایه شما 5 برابر میشد(با احتساب افزایش سرمایه جایزه سال قبل) چه سرمایه گذاری توی بازار بورس این سود را به سهامداران میداد؟ دقیقا پاسخ این پرسش هیچ سهمی میباشد.

اما چند وقتی است که خبرهای ضد و نقیضی راجع به پدیده به گوش میرسید و حالا یکی دو هفته ای است که دیگر این خبرها رنگ واقعیت به خود گرفته و دولت رسما روی این شرکت بزرگ انگشت حساسیت خود را فشار میدهد.

اما حقیقت را باید گفت شرکت ابنیه و ساختمان پدیده شاندیز که سهام آن را به مردم میفروشند شرکتی با سهامی خاص با تعداد یک میلیارد و پانصد میلیون سهم  (000ر000ر000ر500ر1 ) اسمی 100 تومانی میباشد. که با احتساب قیمت فعلی حدود 12000 تومانی سهم (افزایش سرمایه به دیلیل اینکه هنوز ثبت نشده است و البته ارزش سهام قبل و بعد از افزایش سرمایه با توجه به میزان آن تغییر نکرده است قیمت حدود 12000 تومان قبل در نظر گرفته شده است) نزدیک به هجده هزار میلیارد تومان (000ر000ر000ر000ر18) ارزش خورده است و آیا واقعا به این قیمت می ارزد.

پدیده دارای املاک و مستقلات زیادی در کشور میباشد پروژه های رامسر و کیش و شاندیز مشهد فعلا شروع شده است و خبرها و شایعاتی مبنی بر خرید زمینهایی در تبریز و شیراز هم توسط این شرکت شنیده میشود. که قیمت گذاری آنها با توجه به نبود داده های موثق امکان پذیر نمیباشد.

اما آنچه مسلم است و دائم روی آن مانور داده میشود این نکته است که این شرکت تنها 15% از سهام خود را به مردم واگذار کرده است یعنی رقمی حدود دو هزار و هفتصد میلیون تومان اینکه واقعا سهام این شرکت اینقدر ارزش داشته یا نه که به این قیمت رسیده جای بحث های مفصلی دارد که از حوصله اینجا خارج است. اینکه گفته میشود با بالا  رفتن قیمت در حقیقت خود صاحبان سهام سود کرده اند درست است و ضرب المثل معروف هیچ گربه ای برای رضای خدا موش نمیگیرد به جاها میخورد.

اما این مطلب را نوشتیم تا سهامدارانی که سهام پدیده را خریده اند را کمی دلداری داده باشیم پدیده در بدترین شرایط و حتی در صورتی که حکم به انحلال و بازپرداخت دیون(قیمت سهام) داده شود باز هم اگر پروژه های فعلی خود را بفروشد مطمئن باشید تمام دیون خود را به قیمت روز میتواند تسویه نماید.

اما مطمئنا هیچ حکمی مبنی بر اینکه پدیده منحل شود داده نخواهد شد بالاخره بیکار شدن 30 هزار کارگر و کارمند  زیاد به نفع دولت نیست ضمن اینکه خروج پول از این شرکت سبب خواهد شد تا نزدیک به سال جدید و ابتدای سال آینده میزان وجه نقد در بانک ها و گردش مالی کشور به یک باره افزایش یافته و تورم ناخواسته ای را رقم بزند که با شعارهای کاهش تورم دولت هم سازگار نیست. ضمن اینکه منطقی تر این بود که نزدیک به پایان سال پدیده به جهت عدم خروج سرمایه های فعلی موجود در آن اقدام به افزایش سرمایه نماید تا کسانی که سود خوبی برده بودند به بهانه خرج شب عید و تغییرات در زندگی اقدام به خروج نکنند. و همچنین برای دولت هم منطقی تر این است که به نوعی بعد از روشن شدن برخی ابهاماتی که به این شرکت نسبت داده شده است و همچنین برخی تغییرات احتمالی مثل دستور به ورود به بازار بورس با ادامه فعالیت این شرکت موافقت نماید که البته این داستان احتمالا تا چند هفته دیگر ادامه داشته باشد

اما این بار دولت باید به خودش بیاید و قانون را به روز کند تا دیگر مردم با این گونه موارد شبه بر انگیز مواجه نشوند.

 

پدیده

1491 بازدید
رای دادن به این مورد
( 7 رای )
منتشر شده در اخبار
کد خبر: 8510

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید