فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران و دارای مجوز رسمی از وزارت ارشاد در زمینه اطلاع رسانی بازار بورس کشور به شماره 90/27556 میباشد

خبرهای موثق از ثمسکن و پروژه های درجریان

در آستانه برگزاری مجمع شرکت سرمایه‌گذاری مسکن، مدیرعامل این شرکت در گفت‌وگویی با «دنیای اقتصاد» آخرین برنامه‌ها و استراتژی‌های «ثمسکن» را تشریح کرد.

معزی با اشاره به تحقق کامل پیش‌بینی سود سال 93 شرکت به ارائه چشم‌انداز بازار مسکن در سال 94 و سرمایه‌گذاری‌های جدید شرکت پرداخت. مشروح این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید:
 با توجه به نزدیک بودن مجمع سالانه سرمایه‌گذاری مسکن در تاریخ 6 اسفندماه آیا شرکت توانسته سود خود را محقق کند؟
سرمایه‌گذاری مسکن در سال مالی 93 بالغ‌بر 106 درصد سود پیش‌بینی‌شده خود را که بیش از 1140 میلیارد ریال است، محقق ساخت. در این سال سود خالص و فروش گروه به ترتیب 35 و 17 درصد نسبت به سال قبل رشد داشته است. همچنین سود خالص شرکت شاهد رشد 6/ 11 درصدی نسبت به سال قبل بوده است. همچنین سود پیش‌بینی‌شده سال 1394 نیز نسبت به بودجه سال 93 رشد 15 درصدی دارد.
 در شهریور‌ماه سال جاری سهام شرکت سرمایه‌گذاری مسکن زاینده‌رود در فرابورس عرضه شد. آیا برنامه‌ای برای عرضه سهام سایر شرکت‌های گروه در بازار سرمایه دارید؟
ورود شرکت‌های تابعه به بازار سرمایه بر اساس مصوبات هیات‌مدیره هلدینگ و با هدف افزایش شفافیت و انضباط مالی، تامین مالی و جذب سرمایه‌گذاران نهادی بازار صورت می‌گیرد. در حال حاضر سهام 4 شرکت سرمایه‌گذاری مسکن شمال‌شرق، سرمایه‌گذاری مسکن تهران، سرمایه‌گذاری مسکن شمال‌غرب و سرمایه‌گذاری مسکن زاینده‌رود در بازار سرمایه عرضه شده است. پذیرش و درج شرکت سرمایه‌گذاری مسکن پردیس نیز در بازار اول فرابورس ایران صورت گرفته است که به محض ارائه بودجه سال مالی 94 با هماهنگی فرابورس و در صورت مساعد بودن شرایط بازار، عرضه خواهد شد. درخصوص پذیرش سایر شرکت‌ها نیز در سال مالی 94 برنامه درج نماد شرکت سرمایه‌گذاری مسکن جنوب در فرابورس در دستور کار قرار دارد.
آیا استفاده از سایر روش‌های تامین مالی از طریق بازار سرمایه در دستور کار هلدینگ قرار دارد؟ 
یکی از نکات مهم در صنعت انبوه‌سازی، تامین مالی پروژه‌ها است که در این راستا، شرکت گروه سرمایه‌گذاری مسکن به‌عنوان بزرگ‌ترین انبوه‌ساز بازار سرمایه، به‌دنبال تنوع‌بخشی پرتفوی تامین مالی خود است. شرکت، تامین مالی شرکت‌های تابعه از طریق اوراق صکوک اجاره را در برنامه خود دارد. همچنین به‌دنبال آن هستیم که برای اولین بار در کشور اقدام به انتشار اوراق صکوک سفارش ساخت کنیم و در این خصوص جلسات متعددی با سازمان بورس و اوراق بهادار برگزار شده و در مرحله تهیه گزارش توجیهی هستیم. برآورد می‌شود در سال مالی 94 تامین مالی حدود 200 میلیارد ریال از طریق اوراق بدهی در بازار سرمایه صورت پذیرد. در حوزه صندوق‌های زمین و ساختمان نیز هلدینگ، تاسیس و راه‌اندازی دو صندوق را در دستور کار خود دارد که در مرحله تنظیم گزارش‌ها برای ارائه به سازمان بورس و اوراق بهادار قرار دارد.
 آخرین وضعیت شرکت از منظر ارزش بازار و شفافیت اطلاعاتی در بازار سرمایه به چه صورت است؟
در حال حاضر گروه سرمایه‌گذاری مسکن بالاترین ارزش بازار (حدود پنج هزار میلیارد ریال) را در صنعت انبوه‌سازی به خود اختصاص داده است. مجموع ارزش بازار گروه و شرکت‌های تابعه پذیرفته شده در بازار سرمایه، حدود 25 درصد ارزش صنعت انبوه‌سازی در بازار سرمایه است. همچنین بر اساس آخرین گزارش منتشر شده توسط سازمان بورس و اوراق بهادار درخصوص شفافیت اطلاعاتی، شرکت توانسته در میان 33 هلدینگ پذیرفته شده، جایگاه دوم را به خود اختصاص دهد. در این رتبه‌بندی دو معیار «قابلیت اتکا» و «به موقع بودن گزارش‌ها» مورد توجه قرار گرفته است. گزارش حسابرسی شده صورت‌های مالی 93 شرکت نیز بدون هیچ‌گونه بند حسابرسی بوده که نشان از شفافیت اطلاعاتی بالای شرکت دارد.
وضعیت پروژه‌های در حال اجرای شرکت‌‌های تابعه گروه چگونه است؟ برای توسعه فعالیت‌های ساخت‌و‌ساز در این شرکت‌ها چه برنامه‌ای دارید؟
در حال حاضر حدود دو میلیون متر مربع پروژه توسط گروه در سراسر کشور در حال اجراست که حدود 500 هزار متر مربع آن در سال جاری شروع شده است. همچنین حدود یک میلیون متر مربع پروژه جدید تعریف شده است که در آینده نزدیک عملیات اجرایی آن آغاز می‌شود.
از جمله این پروژه‌ها می‌توان به‌طور خاص به مجتمع‌های اداری خدامی و مروارید حقانی و مجتمع‌های مسکونی جماران، سهند، المپیک، اراج، ترنج و آبشار در تهران، پروژه‌های ویلایی ۸ هکتاری پردیس و مجتمع‌های مسکونی گلایل، یاسمن و نگین در شهر جدید پردیس و پروژه‌های ویلایی و آپارتمانی ستاره کیش با زیربنای بالغ‌بر 300 هزار متر مربع، دراک شیراز و بعثت کرمان در جنوب کشور اشاره کرد. همچنین در شمال کشور می‌توان پروژه‌هایی نظیر ویلایی رویان، ویلایی کلارآباد، تجاری بابل، بام چالوس، درنا بابلسر، هایپرمارکت و مجتمع پزشکان رشت و در شمال غرب پروژه‌های مسکونی ستاره رشدیه، افرا رشدیه، الماس خاوران و دکو سنتر اردبیل را برشمرد. در مرکز کشور نیز پروژه‌های مسکونی صفاییه یزد و باران شهرکرد، مجتمع‌های تجاری خاتم و کوثر اراک و مجتمع تجاری اداری چهارباغ بالا اصفهان در دست اجرا هستند. در نهایت در غرب کشور نیز پروژه‌های منزه کرمانشاه و میلاد همدان از جمله پروژه‌های فعال به شمار می‌روند. علاوه‌بر این پروژه‌ها، مذاکرات جدی با وزارت راه و شهرسازی برای تعریف پروژه‌های مناسب در حوزه نوسازی بافت‌های فرسوده در جریان است که امیدواریم این پروژه‌ها نیز به زودی به سبد پروژه‌های فعلی شرکت افزوده شوند.
 مسیر آینده بازار مسکن را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ 
بازار مسکن در سال‌های اخیر به سمت رقابتی شدن حرکت کرده است و پیش‌بینی می‌شود در سال‌های آتی نیز، با پشت‌سر گذاشتن قله هرم جمعیتی و ایجاد تعادل در بخش عرضه و تقاضا، فعالان این بخش با شرایط جدیدی در بازار روبه‌رو شوند. موفقیت متعلق به شرکت‌هایی خواهد بود که زودتر اقدام به درک این تغییر کنند و خود را برای انطباق با این شرایط آماده کنند.  گذر از تولید محوری به بازار محوری در بخش مسکن بسیار سریع صورت خواهد گرفت و با مطالعات وسیعی که در شرکت انجام شد، تمام سناریوهای بازار در سال‌های آینده بررسی شد و برنامه‌ریزی دقیقی برای مواجهه با این سناریوها در گروه صورت گرفت. استراتژی غالب گروه سرمایه‌گذاری مسکن بر اساس توسعه بازار ترسیم شده است و شرکت با توجه به وضعیت بازار و ظرفیت‌های موجود خود، اقدام به گسترش سطح فعالیت در بازارهای منتخب خواهد کرد. همچنین در حال آماده شدن برای حضور در بازارهای کشورهای منطقه با توجه به ظرفیت موجود گروه هستیم که با رفع برخی مشکلات طی ماه‌های آینده این موضوع محقق خواهد شد.
در رابطه با سناریوی پیش‌روی بازار در حال حاضر، پیش‌بینی‌ها حاکی از آغاز ورود تقاضای مصرفی مسکن به بازار در ماه‌های آتی است؛ هر چند این ورود لزوما به معنی رونق قیمتی قابل توجه نخواهد بود. بر این اساس و به منظور استفاده مناسب از این ظرفیت، برنامه‌ریزی دقیق در قالب یک کمپین جامع بازاریابی و فروش صورت گرفته و اجرای این کمپین اخیرا آغاز شده است. علاوه‌بر تمرکز بر فروش، توسعه برند گروه نیز از اهداف این کمپین است.
 در بیست و ششمین سال حضور سرمایه‌گذاری مسکن در صنعت ساختمان کشور عملکرد شرکت در این دوره چگونه بوده و چه مزیت یا ارزش افزوده‌ای را برای شرکت به همراه داشته است؟
«ثمسکن» با فعالیت در صنعت ساختمان، از انبوه‌سازی مسکن تا ساخت پروژه‌های اداری و تجاری، احداث راه و خطوط انتقال آب و سایر حوزه‌هایی از این دست، توانسته تجارب ارزنده و شایستگی‌های قابل‌توجهی را برای خود ایجاد کند.  در طول این سال‌ها، عملیات اجرایی بیش از 62 هزار واحد مسکونی توسط شرکت‌های تابعه آغاز شده که حدود 50 هزار واحد آن تکمیل و به بهره‌برداری رسیده است. همچنین مجموعه‌های تجاری، اداری و خدماتی متعددی در سراسر ایران توسط گروه سرمایه‌گذاری مسکن ساخته شده است. سرمایه‌گذاری مسکن همواره سعی دارد تا با حفظ روند سودآوری، نقش خود را نیز به‌عنوان یکی از شرکت‌های انبوه‌سازِ همسوی سیاست‌های دولت حفظ کند. حضور موثر در شهرهای جدید و ساخت واحدهای مسکونی ویژه اقشار متوسط با حجم بسیار بالا، گواه این امر است. شهر جدید پردیس، الهیه اراک، سهند تبریز، لاکانشهر رشت، گلشهر زنجان و... همگی از نمونه‌های بسیار موفق این امر هستند. سرمایه‌گذاری مسکن با توجه به تجارب موفق گذشته و نیاز به احیا و بازسازی بافت فرسوده، برنامه‌ریزی جامعی برای حضور در بافت فرسوده کلان‌شهرها انجام داده و مقدمات این امر با هماهنگی با وزارت راه و شهرسازی در حال اجرا است.
چه راهبردها و برنامه‌هایی در گروه سرمایه‌گذاری مسکن تدوین شده است؟
چشم‌انداز و هدف فعالیت‌های شرکت، پيشتاز بودن در بازار مسکن ايران و حضور اثر‌گذار در ساير بازار‌هاي هدف است. بر همین اساس شرکت به فراخور تغییرات در شرایط کلان اقتصاد و بازار مسکن، الزامات و سیاست‌های دولت، بانک مسکن و مجموعه‌ گروه، تغییرات و بازنگری‌های لازم را در راهبردها و برنامه‌های خود طراحی و اجرا می‌کند. در همین راستا، برنامه استراتژیک شرکت در چهار بخش تولید، بازاریابی، مالی و منابع انسانی تدوین شده و به مرحله اجرا در آمده است. همچنین افزایش تولید و سهم بازار سرمایه‌گذاری مسکن  با تکیه بر تعریف پروژه‌هایی با توجیه اقتصادی مناسب، حفظ رشد سوددهی گروه، حفظ و توسعه نام تجاری شرکت، حرکت از تولیدمحوری به بازارمحوری و تمرکز بر نیازهای مشتریان، توسعه فعاليت‌هاي شرکت از طريق ورود به بازار املاک و مستغلات، بازنگري در مدل ارزيابي عملكرد شركت‌ها، برنامه‌ریزی برای حضور شرکت‌های تابعه در بازار سرمایه و حفظ و توسعه سرمایه‌های انسانی گروه از مهم‌ترین برنامه‌های در دست اقدام سرمایه‌گذاری مسکن است


ساختمان
577 بازدید
رای دادن به این مورد
( 3 رای )
منتشر شده در اخبار
کد خبر: 8562

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید