چاپ این صفحه

نکات بسیار مهم از توافق که قبلا گفته نشده + بررسی ریزش بازار

چند روز پیش و در اوج بازار مثبت هم از طریق وب سایت و هم از طریق گروههای چندگانه ایران بورس در تلگرام خدمت همه عزیزان اعلام شد که بازار به زودی تخلیه انرژی شده و امکان ریزش در آن هست.

روز گشته بالاخره بازار کم آورد و بعد از یک روز تعادل به ریزش بیش از 600 واحدی رسید. آن دسته از بازدید کنندگان و خوانندگانی که پیگیر اخبار و تحلیل های ایران بورس میباشند میدانند که قبلا هم خاطر نشان کرده ایم که بازار روند کلی مثبتی را در پیش خواهد گرفت و نگرانی از این بابت وجود نخواهد داشت.

و اما بعداز عدم واکنش بازار طلا و نفت جهانی به خبر توافق هسته ای و همینطور عدم واکنش بازار ارز داخلی به این توافق گمانه زنی هایی راجع به چند و چون این توافق انجام شد در همین راستا با بررسی FACT SHEET منتشر شده از سوی دو طرف ماجرا نکاتی مبهم وجود دارد که بازار سایه سنگین آنها را بر دوسش خود حس میکند و یکی از دلایل عدم استقبال بازار ارز از این توافق نیز همین نکات بوده است.

در زیر به بررسی نکان مبهم توافق فعلی میپردازیم.

1- بر خلاف آنچه که اکثریت ایرانیان فکر میکنند این یک توافق نبود بلکه آنچه مطرح شد در حقیقت راهکارها و سازکارهایی بود برای رسیدن به توافق و نگارش توافق نامه در حقیقت این بیانیه و اعلام موارد آن در ایران و جهان به هیچ وجه الزام آور نمیباشد و در تهیه پیش نویس و نگارش توافق نامه ممکن است که دچار نقصان گردد.

2-یکی از نکات مهم موجود در این بیانیه که در رسانه ها اصلا به آن پرداخته نشده و یا کمتر پرداخته شده است بحث واقعی و به دور از تبلیغات و جنجال چگونگی برداشتن تحریم ها میباشد. آنچه در متن صریح بیانیه لوزان 2 به آن اشاره شده است اتجادیه اروپا شورای امنیت و تحریم های ثانویه آمریکا زمانی برداشته میشود که آژانس بین المللی انرژی اتمی IAEA  تایید کند که اقدامان مندرج در نگارش قطعنامه برای اطمینان سازی در ایران اجرا شده است در آن هنگام تحریم های ذکر شده برداشته میشود(متن صریح بیانیه لوزان)

3-آمریکا بر عکس صحبت هایی که میشود تنها تحریم های ثانویه را بعد از تصویب قطعنامه و همچنین تایید آژانس بین المللی انرژی اتمی تمام تحریم ها را حذف نمیکند بلکه به صورت پلکانی و فقط تحریم های ثانویه را حذف مینماید. منظور از تحریم ثانویه در آمریکا چیست : در این کشور تحریم هایی که برای ایران تصویب شده است یا به صورت تحریم مستقیم از طرف کنگره بوده است که به تحریم اولیه مشهور میباشد دشوار ترین بخش در لغو تحریم ها علیه برنامه اتمی ایران مربوط به تحریم های کنگره است. لغو این تحریم ها تصویب همزمان مجلس نمایندگان و نمایندگان مجلس سنا را لازم دارد که در اختلافات تندروهای جمهوری خواه با باراک اوباما، رئیس جمهور از حزب دموکرات، می تواند اجرای تعهد دولت آمریکا برای لغو تحریم های اتمی علیه ایران را بسیار دشوار کند. در صورت تصویب توافق جامع اتمی ایران و گروه ۱+۵، دولت آمریکا متعهد به لغو تحریم های دولتی می شود اما بر اساس قوانین این کشور، دولت اختیاری درباره تحریم های کنگره نخواهد داشت و صرفاً می تواند به مدت شش ماه اجرای آنها را به تاخیر بیندازد.

این به معنای آن است که در صورت تغییر رئیس جمهور (فرض کنید رئیس جمهور بعدی آمریکا از حزب جمهوری خواه و وعده های انتخاباتی او ضرورتاً هماهنگ با تعهد دولت اوباما نباشد) تضمینی برای اجرای دقیق تعهدات دولت قبلی آمریکا بر مبنای توافق جامع اتمی با ایران وجود نخواهد داشت؛ مثلاً دولت بعدی می تواند ضرورتاً اجرای تحریم ها را هر شش ماه یک بار به تعویق نیندازد یا "قانون تحریم ایران" را که کنگره وضع کرده و دسامبر ۲۰۱۶ منقضی می شود دوباره تمدید کند.

و اما تحریم هایی نیز در آمریکا علیه ایران اجرا شد که به تحریم ثانویه معروف میباشد این تحریم ها مستقیما با دستور رئیس جمهور آمریکا انجام میشود که این گونه تحریم ها قابلیت لغو شدن بعد از امضای توافق نهایی را دارد که تحریم خورو سازی یکی از این موارد میباشد.

4- نکته مبهم دیگری که در بیانیه لوزان 2 مطرح شد تحریم های اتحادیه اروپا بود که صراحتا اعلام شده تحریم های اقتصادی ومالی برداشته خواهد شد و حرفی از تحریم های نفت فناوری و . . . زده نشده است(متن صریح لوزان 2) . میتوان اینگونه برداشت کرد که در حقیقت اروپا کمترین میزان همکاری را در لغو تحریم ها علیه ایران داشته است و اینکه برداشتن تحریم های مالی و اقتصادی هر چند بسیار تاثیر گذار خواهد بود اما واقعا دردی را در میان مدت و بلند مدت از ایران دوا نمیکند.

در پایان باید برای روشن شدن واقعیت و حقیقت توافق صورت گرفته تا زمان نگارش توافق نامه و همچنین تایید و تصویب آن در سازمان ملل (11 تیر ماه) صبر کرد.

مطمئنا توافق به گونه ای نگارش خواهد شد که به نفع و مصالح کشور عزیزمان باشد ظرافت ظریف های کشورمان مطمئنا نقطه قوت این ماجرا خواهد بود

 

توافق

1341 بازدید
رای دادن به این مورد
( 1 رای )
منتشر شده در اخبار
کد خبر: 8589
واحد نشر و خبر

از آخرین واحد نشر و خبر