فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران و دارای مجوز رسمی از وزارت ارشاد در زمینه اطلاع رسانی بازار بورس کشور به شماره 90/27556 میباشد

حتاید مروارید پنهان در صدف تحریم

وحید هلالات و محمد بحرانی
کارشناسان بازار سرمایه
شرکت تایدواتر خاورميانه در سال 1347 با مشاركت شركت تايدواتر آمريكا و با نام شركت داریوش تاسيس شد. پس از انقلاب، این شرکت تحت پوشش و نظارت دادستاني انقلاب قرار گرفت و بارها سهامدار شرکت تغییر کرد، اما در نهایت مالکیت آن به سازمان بنادر و دریانوردی واگذار شد که به دلیل پاره‌ای از مشکلات مدیریتی 45 درصد از سهام تاید واتر به صندوق پس‌انداز کارکنان سازمان بنادر و دریانوردی انتقال یافت.

این شرکت در دی ماه سال 1383 برای اولین بار در بورس اوراق بهادار با سرمایه اسمی 144 میلیارد ريالی در قیمت 19 هزار ريال عرضه شد، از آن تاریخ تاکنون 2 نوبت افزایش سرمایه داده و آخرین سرمایه ثبتی آن به 628 میلیارد و 560 میلیون ريال رسیده است. شرکت قصد دارد پس از اخذ مجوزهای لازم نسبت به انجام افزایش سرمایه 371 میلیارد و 440 میلیون ريالی (59درصد) از محل آورده نقدی اقدام کند.

تاید واتر

  بررسی صورت‌های مالی
الف) ترازنامه 
شرکت تاید‌واتر خاورمیانه سال مالی منتهی به اسفند ماه دارد، بر اساس تراز مقایسه‌ای منتهی به آذر‌ماه سال جاری، در مقابل 3 هزار و 47 میلیارد ريال دارایی جاری، 3هزار و 393میلیارد ريال بدهی جاری قرار گرفته است بنابراین نسبت جاری اندکی کمتر از یک واحد است. 
در بخش غیر‌جاری ترازنامه، 517 میلیارد ريال سرمایه‌گذاری‌های بلند مدت و یک هزار و 634 میلیارد ريال دارایی ثابث ثبت شده در حالی که شرکت بدهی بلند‌مدت با اهمیتی به جز ذخیره مزایای کارکنان ندارد.
در 9 ماه سال 1393، سرمایه‌گذاری‌های کوتاه‌مدت از یک هزار و 130میلیارد ريال به 499 میلیارد ريال تنزل یافته است، 720 میلیارد ريال از مبلغ سرمایه‌گذاری‌های کوتاه‌مدت سپرده سرمایه‌گذاری نزد بانک‌ها با نرخ 21 درصد سود بوده که شرکت به دلیل خروج نقدینگی حاصل از فعالیت عملیاتی، پرداخت سود مصوب سهام و مالیات موضوعه، 627 میلیارد ريال از آن را برداشت کرده است. این موضوع ضرورت انجام یک افزایش سرمایه از محل آورده نقدی را تداعی می‌کند. الباقی سرمایه‌گذاری کوتاه مدت عمدتا سهام فخوز، مبارکه، همراه اول، غدیر و امثالهم است.
حساب‌های دریافتنی تجاری به ارزش
671 میلیارد ريال نسبت به ابتدای سال تغییر خاصی نداشته است؛ ضمن اینکه این رقم طلب بابت خدمات ارائه شده به بیش از 100 شرکت است که به نظر می‌رسد دوره وصول مطالبات به شکلی است که شرکت در عموم موارد چنین طلبی از مشتریان دارد. 
سایر حساب‌های دریافتنی نسبت به ابتدای دوره افزایش محسوسی داشته، این طلب عمدتا از
زیر مجموعه‌ها و شرکت‌هایی است که در مجمع خود تقسیم سود انجام داده‌اند. بخش سرمایه‌گذاری‌های بلند‌مدتی هم مربوط به شرکت‌های فرعی و وابسته است.
در بخش بدهی، مجموع حساب‌های پرداختنی به ارزش 2هزار و 788 میلیارد ريال نسبت به ابتدای سال تغییر با اهمیتی نداشته، بخش با اهمیتی از این مبلغ، بدهی شرکت به اداره‌های مختلف سازمان بنادر و دریانوردی است که پیش‌تر در بسیاری موارد منجر به اختلاف بین سازمان و شرکت شده بود که گفته می‌شود به تازگی راه‌حلی برای برون رفت ازاین شرایط تعیین شده است. ماهیت فعالیت شرکت به گونه‌ای است که سازمان بنادر کارفرمای اصلی محسوب می‌شود و به همین دلیل بدهی شرکت عمدتا به سازمان مزبور است. 
ضمنا شرکت اصلی بدهی بانکی بابت تسهیلات اخذ شده ندارد و تا تاریخ تهیه گزارش‌ها، تسهیلات اخذ شده تسویه شده است.
در بخش حقوق صاحبان سهام شرکت در پایان آذر ماه با کسب 306میلیارد ريال سود خالص و تصویب 503 میلیارد ريال سود نقدی برای سهامداران، یک هزار و 56 میلیارد ريال سود انباشته (یک هزار و680 ريال به ازای هر سهم) دارد. با توجه به اینکه فعالیت عملیاتی شرکت در نیمه نخست منجر به خروج 148 میلیارد ريال نقدینگی شده است و در حالی که میزان بدهی شرکت به سازمان بنادر و دریانوردی عدد با‌اهمیتی است و نقدینگی سپرده‌گذاری شده نزد بانک‌ها صرف پرداخت سود تقسیمی مجمع و مالیات شده، به نظر می‌رسد انجام افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و سود انباشته به همراه کاهش در سیاست تقسیم سود اجتناب‌ناپذیر باشد. شرکت در گزارش 9ماهه، صورت جریان نقدی خود را منتشر نکرده با این حال بررسی روند و شرایط کلی صورت جریان وجوه نقد شرکت در فصول مختلف، از دید تحلیلی با اهمیت است.

ب) صورت سود و زیان
 تایدواتر طی سال 1392 موفق به کسب
 774 میلیارد ريال سود خالص شد در حالی که برای سال 1393 سود پیش‌بینی شده در سطح 490 میلیارد ريال است و برای سال جاری نیز سود 411 میلیارد ريالی پیش‌بینی شده است. یکی از مهم‌ترین‌ علل کاهش سودآوری این است که شرکت قرارداد ترمینال 2 بندر شهید رجایی را از دست داد و فعالیت آن در بندر شهید رجایی به ترمینال 1 محدود شد.  ترمینال 2 از لحاظ گستره فعالیت و امکانات، شرایط بهتری نسبت به ترمینال 1 دارد و در سنوات اخیر حجم فعالیت در ترمینال 2 بیشتر از 1 بوده، نهایتا ترمینال 2 شهید رجایی به شرکت سینا واگذار شده است. تایدواتر نیز به علت برخی شرایط سیاسی قرارداد ترمینال 1 را به پیمانکار دیگری واگذار کرده که در صورت مالی به نام درآمد حاصل از اجاره و واگذاری تجهيزات و ماشين‌آلات طبقه‌بندی شده است.
جدول درآمد تایدواتر طی سال 1392 تا 1394 نشان می‌دهد که عمده درآمد حتاید از محل فعالیت در ترمینال 1 شهید رجایی و ترمینال اختصاصی است اما کیفیت سودآوری در شرکت‌های خدماتی – پیمانکاری به رقم قراردادها نیست و در واقع حاشیه سود خدمات متفاوت است. گاه برای دریافت یک قرارداد باید فعالیت‌های دیگری نیز انجام داد که کیفیت سود پایینی دارند یا حتی زیان‌ده هستند. در اینجا نیز در حالی که ترمینال 1 بیشترین سود را ایجاد می‌کند، ترمینال اختصاصی در واقع زیان‌ده است و باید فعالیت‌ها به‌صورت تفکیک‌شده بررسی شوند.
بخش با اهمیت سودآوری، یعنی ترمینال 1 شهید رجایی که به‌صورت غیر مستقیم در اختیار تایدواتر است؛ اهمیت زیادی از حیث سودآوری دارد بنابراین به‌صورت جداگانه مورد بررسی قرار می‌گیرد. مشاهده می‌شود که روند فعالیت در بندر شهید رجایی تا سال 1390 صعودی بوده اما پس از تحریم‌های یکجانبه دولت ایالات متحده ورودی کشتی‌های کانتینری به بندر شهید رجایی کاهش می‌یابد و در سال 1392 به کمترین میزان خود می‌رسد و به گواه آمار 42 تا 43 درصد از این حجم در ترمینال 1 و بقیه در ترمینال 2 خدمات‌دهی می‌شود. بنابراین حجم تخلیه – بارگیری 
ترمینال 1 در سال 1393 به میزان 775 هزار کانتینر فرض می‌شود، این در حالی است که بر‌اساس آمار واقعی حجم فعالیت سال جاری نسبت به سال 1392 رشد داشته اما چشمگیر نبوده است. مشاهده می‌شود که روند حاشیه سود بسیار بی‌ثبات است، در واقع ارقام درآمدی را نباید مورد توجه قرار داد، بلکه سود نهایی با اهمیت است، مشاهده می‌شود که درآمد کل بندر شهید رجایی از محل ترمینال 1 و 2 تابعی از تعداد کانتینرها بوده، در صورتی که اگر تغییرات نرخ ارز، مقدار خدمات، سهم شرکت از درآمد بندر و... را تجمیع کنیم به سودآوری 355 میلیارد ريالی خواهیم رسید که جزئیات محاسبه درآمدی آن به شرح جدول همراه است: برای سال مالی 1394، سود فعالیت شهید رجایی 355 میلیارد ريال فرض شده که بسیار به سود تحلیلی ما برای سال 93 نزدیک است و به نوعی تایید‌کننده مفروضات فوق است اما با مقدار TEU پیش‌بینی شده افشا نشده، فرض دلار 28هزار و500ريالی و افزایش سهم حتاید از 32 به 40درصد در بندر شهید رجایی، سود نهایی این بخش به شرح جدول قابلیت تغییر خواهد داشت.
مشاهده می‌کنید که برای سال جاری مقدار کل فعالیت را افزایش داده ایم که مبنای آن افزایش فعالیت در نیمه دوم سال 1394 به سبب بهبود شرایط سیاسی است، همچنین می‌بینید که در نهایت سود فعالیت به 559 میلیارد ريال رسیده که هرچند عددی نزدیک به سود سال 1390 است اما ناشی از فعالیت تنها یک ترمینال است. این رشد سودآوری عملا مدیون افزایش بهای دلار خواهد بود.
در بخش درآمد سرمایه‌گذاری سال 93، 261 میلیارد ريال سود پیش‌بینی شده که 53درصد از سود خالص شرکت را ایجاد می‌کند، این سودآوری عمدتا از سپرده‌های بانکی، شرکت رهياب 
رايانه گستر، پايانه کانتينري بندرعباس آريا و چند شرکت بورسی و غیر‌بورسی دیگر تامین می‌شود که بر‌اساس بررسی‌ها قابلیت تحقق کامل دارند.
در بخش درآمد سرمایه‌گذاری سال جاری،
 124 میلیارد ريال سود پیش‌بینی شده است، در واقع سود حاصل از سرمایه‌گذاری به دو علت کاهش یافته، اولا ثبت ذخیره کاهش ارزش سرمایه‌گذاری به میزان 51 میلیارد ريال که جزئیات آن افشا نشده و ثانیا کاهش حجم سپرده‌های بانکی که سود سرمایه‌گذاری را کاهش داده است.
در بخش سایر درآمدهای متفرقه سال 93، از کل 87 میلیارد ريال درآمد، 45 میلیارد ريال درآمد حاصل از فروش دارایی‌ها است. برای سال جاری این درآمد در سطح 13 میلیارد ريال پیش‌بینی شده است که به دلیل عدم تکرار پذیری درآمدهای سال قبل است. با مشروحات و مفروضات فوق، می‌توان گفت درآمد و هزینه در اکثر آیتم‌ها به شکل معقول و قابل اتکایی پیش‌بینی شده اما در بخش شهید رجایی تا حد زیادی محافظه کارانه است. صورت سود و زیان سال 93، 94 و پس از برداشته شدن تحریم‌ها به شکل جدول همراه قابل بررسی است.
نتیجه نهایی اینکه این شرکت بر اساس صورت جریان وجوه نقد شدیدا نیاز به وصول درآمدها، انجام افزایش سرمایه از آورده نقدی و همچنین کاهش سیاست تقسیم سود دارد. بر اساس 
یکسری مبانی معقول امکان رشد سودآوری کاملا مهیا است و تنها نگرانی در عدم تحقق سناریوهای فوق، عدم تزریق نقدینگی به شرکت است که منجر به دریافت تسهیلات بانکی می‌شود. قطعا در پروسه بلند مدت و با فرض برداشته شدن تحریم ها، سود سرمایه‌گذاری شرکت رشد می‌کند و در کنار آن خدمات جنبی نیز می‌توانند از زیان دهی خارج شوند. نباید فراموش کرد که میزان فعالیت در بندر شهید رجایی به دلیل تحریم‌های سال 1390 از 2.7 میلیون TEU به 1.7 میلیون تنزل یافته و برگشت به سطح فعالیت سنوات اخیر به دلیل آن که نرخ دلار افزایش یافته، پتانسیل اصلی حتاید خواهد بود.

 
1447 بازدید
رای دادن به این مورد
( 1 رای )
منتشر شده در اخبار
کد خبر: 8594

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید